| Carina a întrebat:

Germania este stat national sau federal? Ei au un singur cancelar dar e imparitita in landuri. Acelea sunt judete?

Răspuns Câştigător
| CatalinTPU a răspuns:

Germania este stat federal. Este imparitita in 16 landuri, Baden-Wutemberg, Bavaria, Berlin, Brandenburg, Bremen, Hamburg, Hessen, Macklenburg, Saxonia Inferioara, Renania de Nord -Westfalia, Renania Palatinat, Saarland, Saxonia, Saxonia-Anhalt, Schleswig-Holstein si Turingia.

4 răspunsuri:
mihaicd
| mihaicd a răspuns:

Republica Federala - Bundesrepublik.
Landurile (Bundesländer), 16 la numar, sunt state federale, fiecare avand o capitala si un steag aferent. Cel mai mare land este Renania de Nord-Westfalia (capitala la Düsseldorf), cu peste 18 milioane de locuitori, iar cel mai mic este Brema (capitala la Bremen), cu mai putin de 1 milion de locuitori.

| Alexandra_Tudor_1983 a răspuns:

Chiar nu stiu ce fel de stat este!
De fapt, cred ca este national!

| Cristi_6322 a răspuns:

Germania este stat federal, are un cancelar (Angela Merkel) si este condusa atat de un parlament national (la Berlin) cat si de parlamente federale.

| neaghinescu a răspuns:

Germania este stat federal.