| PulbereDeStea a întrebat:

Ce examen se da la facultatea de pedagogie a invatamantului primar si prescolar pentru a fi admis? Am intrat pe site-ul facultatii si am inteles in mare, dar as vrea un model de examen, sau poate imi dati niste exemple de exercitii.

3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai precizat din ce localitate este facultatea...

Spre exemplu :
"
Specializarea PEDAGOGIA ÎNVĂŢĂMÂNTULUI PRIMAR ŞI PREŞCOLAR Cluj-Napoca, (3 ani, cu frecvenţă)

Criterii de selecție:

50% media de la examenul de bacalaureat
50% % nota obţinută la test

Structura testului: 1. Componenta Scriere corectă.; 2. Componenta Înţelegerea unui text nonliterar scris; 3. Componenta Exprimare în scris; 4. Componenta Efectuarea de operaţii matematice de bază(adunare, scădere, înmulţire, împărţire)." - SURSA :
http://admitere.ubbcluj.ro/ro/licenta/facultati/psihologie/

"Probă de aptitudini –eliminatorie:
abilităţi artistice si de comunicare ( auz muzical, ritm, dialog, citirea unui text)" - SURSA :
http://fpse.unibuc.ro/......i-2013.pdf

"* La specializarea: Pedagogia învăţământului primar şi preşcolar (zi şi ID) se va susţine o probă de aptitudini: MUZICĂ şi DICŢIE.
Această probă se va susţine în data de 22.07. 2013 şi constă în: (1) Verificarea auzului muzical, simţului ritmic, memoriei muzicale şi calităţilor vocale; (2) Intonarea a 1-2 cântece, la alegerea comisiei, dintr-o listă de 5 cântece prezentate de candidat; (3) Reproducerea de fragmente ritmico-melodice. Pentru specializarea "Pedagogia învăţământului primar şi preşcolar" (continuare de studii) - ID, nu se susţine proba de "Muzică şi Dicţie"." - SURSA :
http://www.psih.uaic.ro/admitere/2013/ofertaStudiiLicIulie.htm

Din păcate, NU sunt nicăieri modele de subiecte/întrebări/teste :(

Toate cele bune.

| PulbereDeStea explică (pentru bursuc001):

Din Cluj

| bursuc001 a răspuns (pentru PulbereDeStea):

Mdawinking

Din păcate, NU sunt publicate nicăieri modele de subiecte sau subiectele date sad

O zi frumoasă.