| MuzicaBooM a întrebat:

Ce face un monarh?
Care este rolul acestuia?

Răspuns Câştigător
| Azµre a răspuns:

Un conducător suprem al unei monarhii-suveran.

Rege, crai sau împărat, este titlul unei persoane care conduce printr-o formă de guvernământ o Monarhie absolută o Monarhie constituțională sau ca teritoriu conduce un regat sau imperiu.

La popoarele slave poartă numele de țar sau cneaz.

Han, șah, sultan, calif sau emir sunt numele monarhilor la unele popoare asiatice.

In Țările Române erau numiți voievozi, domnitori, conducând un Voievodat sau Principat.

alte denumiri derivate:
Rege (șah) un joc originar din Persia

http://ro.wikipedia.org/wiki/Monarh

Monarhia este un sistem politic în care puterea este simbolizată de o singură persoană numită monarh. A fost o formă de guvernământ obișnuită în întreaga lume în perioadele antică și medievală.

Regula eredității este adesea obișnuită însă monarhiile elective sunt considerate, de asemenea, monarhii (Papa, suveranul Vaticanului este ales de către Colegiul Cardinalilor) iar unele state au conducători ereditari însă sunt considerate republici (cum ar fi Marele Consiliu de Șefi în Fiji).

Monarhia poate fi de mai multe tipuri: constituțională, absolută, electivă.

În zilele noastre, 44 de țări din întreaga lume au ca șef de stat un monarh iar 16 din Commonwealth o recunosc pe regina Elisabeta a II-a a Regatului Unit drept șef al statului lor.

| corolav a răspuns (pentru Azµre):

Nu prea e corect a se pune semnul egal între rege şi împărat.
Regele este conducătorul unui singur teritoriu, al unei ţări, al unui popor.
Imperiul este acea formă de guvernămînt condusă de un împărat ( din latinescul imperator), compus din ocuparea, cel mai adesea silită, a mai multor ţări şi popoare.
La diverse popoare titlul de rege poate fi asimilat aceluia de cneaz, domnitor, voievod. Dar imperiul, şi respectiv împăratul este conducătorul tuturor acestora.
Ia cazurile celebre ale Imperiului Otoman, Ţarist, Austro - Ungar, Roman.
Vorbind de ultimul, Traian era împăratul Romei, iar Decebal era regele dacilor. După cucerirea Daciei de către romani, aceasta a intrat în componenţa imperiului roman. Iar dacă Decebal, regele său, nu ar fi murit, el ar fi domnit în continuare ca rege al Daciei, dar supus împăratului Imperiului roman.

Omolog, sau corespunzător, titlului de Împărat este acela de Sultan, la turci, Şah la perşi, Ţar la ruşi, Mikado la japonezi.

10 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Sau să-l luăm pe Napoleon.
În timp ce el era Împăratul Franţei, fiul său Francois - Josef - Charles era rege al Romei;
Josef Bonaparte, cel mai mare dintre fraţii familiei Bonapar-te, a fost, între 1803 - 1813, rege al Spaniei;
Louis Bonaparte( unul dintre fraţi), a fost o vreme, rege al Olandei. El este tatăl aceluia care va domni peste Franţa ca Împăratul Napoleon al III -lea.
Jerome Bonaparte, cel mai mic dintre fraţi, a fost o vreme rege al Westfaliei.
Toţi aceştia sub conducerea celui care era Împăratul Napoleon Bonaparte.

| valentingb a răspuns:

In vechime, monarhul era un fel de dictator. Adica ceea ce ordona el, trebuia infaptuit, altfel era jale.
Monarhii de azi conduc in general monarhii constitutionale/parlamentare. Rolul lor este unul mai mult moral, cuvantul lor este mai important decat orice pentru popor, sunt un simbol al tarii, conducatorii supremi ai armatei, au calitate de diplomat si drept de veto.

| zurick a răspuns:

Monarh inseamna un singur conducator

| LeMousiqe a răspuns:

Bună!
Un conducător suprem al unei monarhii-suveran.
Rege, crai sau împărat, este titlul unei persoane care conduce printr-o formă de guvernământ o Monarhie absolută o Monarhie constituțională sau ca teritoriu conduce un regat sau imperiu.
La popoarele slave poartă numele de țar sau cneaz.
Han, șah, sultan, calif sau emir sunt numele monarhilor la unele popoare asiatice.
In Țările Române erau numiți voievozi, domnitori, conducând un Voievodat sau Principat.
alte denumiri derivate:
Rege (șah) un joc originar din Persia
Pentru mai multe...http://ro.wikipedia.org/wiki/Monarh
Iți urez o zi bună!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stă pe tron şi este respectat de toţi.

| pci27 a răspuns:

MONARHÍE, monarhii, s. f. 1. Formă de guvernământ în care puterea supremă aparține unei singure persoane (rege, împărat, țar, șah etc.) și se transmite de obicei ereditar. ◊ Monarhie absolută = formă de conducere a statului bazată pe puterea nelimitată a monarhului. Monarhie constituțională = formă de conducere a statului monarhic în care prerogativele monarhului sunt limitate prin constituție. 2. Stat care are ca formă de guvernământ monarhia.

http://ro.wikipedia.org/wiki/Form%C4%83_de_guvern%C4%83m%C3%A2nt

| Diamondsz a răspuns:

Buna.

MONÁRH s. m. conducător (rege, împărat etc.) al unei monarhii; suveran.

Pa-pa.

| MuzicaBooM explică:

Știu e este monarhul dar am adresat si CARE ESTE ROLUL ACESTUIA!

| elik a răspuns:

Monarhul este conducatorul suprem al unei monarhii, ceva gen ca un rege.winking