| Mihalache_Bogdan_Petru_1970 a întrebat:

Imi spuneti si mie un monarh absolutist?

Răspuns Câştigător
| sublime89 a răspuns:

Ludovic al 14-lea.

5 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Pentru adelinmihai00
Nu ești sincer în răspunsul tău.
Da, a fost și un Carol al II-lea al Spaniei( 1665 - 1700). Dar nu poate fi considerat a fi fost un rege absolutist. Mai degrabă a fost un rege „cam slab la minte", de aceea istoria l-a consemnat și cu supranumele de „Carol cel Nebun.
Cînd am spus că nu ai fost sincer în răspunsul tău, m-am referit la faptul că, totuși„ tu ai ceva cunoștințe despre aceștia, dar în niciun caz nu despre un rege Carol al Spaniei ai vrut tu să-mi răspunzi mie.
Altceva: Cuvîntul „spaniei" se scrie corect cu majusculă. Adică „Spaniei".
La fel și numele „Carol".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ferdinand al 7-lea al Spaniei

| adelinmihai00 a răspuns:

Filip al 5-lea, ludovic 1, carol al 2 -lea
astia ii stiu eu unu

| corolav a răspuns (pentru adelinmihai00):

Cînd ai spus Carol al doilea la cine ai făcut referire?
Carol al II-lea a fost rege al Marii Britanii și Irlandei (1660 - 1685).
Carol al II-lea ( zis și Carol cel Rău) a fost rege al Navarei, între 1349 și 1387.
Carol al II-lea( Carol de Anjou, sau Carol cel Șchiop) Rege al Neapolelui în anii 1200.
Carol al II-lea, zis și Carol Pleșuvul, rege al Franței (843- 877)
Carol al II-lea, rege al Spaniei între 1665 - 1700.
Carol al II-lea, rege al României, între 1930 - 1940.

| adelinmihai00 a răspuns (pentru corolav):

Al spaniei happy dar cati carol au fost laughing