| Syter a întrebat:

Ce facem intr-o ecuatie de gradul 2 cand a doua necunoscuta (t /x) are și un numitor, adica e o fractie? Ceva metode ca sa reduc numitorul sau mai stiu eu ce?!

8 răspunsuri:
| Syter explică:

Acum 4+ ani? Daca nu-mi amintesc metodele la sigur nu-mi amintesc nici pe unde am facut popas in ziua aia. Acum ca ti-am raspuns imi raspunzi si tu?

| Madayna a răspuns:

Poti sa-l lasi asa sau sa-l imparti dar iti poate da cu virgula.

| Syter explică (pentru Madayna):

Am incercat si asa, si da, imi da cu virgula, dar nu e rezultatul corect.

| Madayna a răspuns (pentru Syter):

Atunci poate nu ai rezolvat-o bine. Mai fa-o o data de la capat si vezi daca ai gresit pe undeva.

| ilinc a răspuns:

Ai putea sa o scrii macar?

| Syter explică (pentru ilinc):

T la puterea a 2-a + 3ori t/4-77=0

| ilinc a răspuns:

Am facut o, nu am cum sa iti explic dar da T=19.25

| Syter explică (pentru ilinc):

Cat ti-a dat delta?