| YuNabi a întrebat:

Ce facultate îți trebuie pentru a deveni designer de copertă pentru cărți?

Răspuns Câştigător
| Trixt3r a răspuns:

Nu cred ca ai nevoie de facultate.

Poti incerca sa-ti faci o pagine pe retele de socializare, pe care sa o folosesti drept portofoliu, apoi poti incerca sa cauti diferite site-uri cu scriitori amatori si sa te oferi sa le faci coperti gratis, pe care sa le folosesti apoi la portofoliu daca sunt multumiti de ele.

Apoi cand iti creste portofoliul poti incerca sa-ti faci o "cariera" din asta. Gasesti ghiduri pentru grafica pe fiecare colt al internetului, gratis.

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Se numeste ILUSTRATOR de carti, nu designer!
Trebuie sa fi terminat o facultate de Arte sau Arhitectura.
Mai poti face un Curs de pictura (de 3 ani), unde poti invata acolo tehnica si reguli de baza si daca esti intr-adevar talentat la pictura, atunci ai sanse sa fii angajat ca ilustrator de carti, de catre editurile de carti.

| YuNabi explică (pentru Violleta2022):

Din câte știu, ILUSTRATORUL face și desenele din carte, ori eu vreau doar să fac COPERTA, deci clar se numește DISIGNER DE COPERTĂ, acum poate mă înșel eu.

| Violleta2022 a răspuns (pentru YuNabi):

Am o prietena care este pictorita (tatal ei este unul din cei mai mari pictori ai Romaniei si profesor universitar la universitate), si ea face picturi dar face atat coperti de carte, desene in interiorul cartilor, desene pentru bannere si tot ce este platita sa faca.
Deginer de coperti nu este o profesie, ci un job dintr-o multitudine de alte joburi pe care le poate face orice arhitect, pictor sau desenator.

| doctorandus a răspuns:

Sincer, nu exista o cerinta sa fi facut o anume facultate. Pentru amici poti proiecta coperte de carti daca ai har artistic.

| CostinAlamariu a răspuns:

Teoretic nicio facultate. Trebuie doar să dovedești că știi să faci design de coperte și e de ajuns. Pentru asta îți trebuie un portofoliu cu lucrările tale, iar pentru asta trebuie să înveți să faci design, lucru pe care îl poți învăța din cărți și de pe internet (chiar pe gratis) dacă ești descurcăreț.

| ReddY25 a răspuns:

Nu ai nevoie de facultate în domeniul respectiv