| Jeanny a întrebat:

Ce facultati de limbi straine din tara ofera cursuri in regim fara frecventa sau de invatamant la distanta?

4 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Astea private gen Hyperion, Spiru etc

| Jeanny explică (pentru Bondarel99):

Si se face carte acolo? Adica ma gandesc ca fiind private... Si inca ceva, are vreo valoare in adevaratul sens al cuvantului o diploma de la acea universitate?

| Bondarel99 a răspuns (pentru Jeanny):

Dacă vrei sa te faci profesor de engleza sa zicem îți trebuie facultate, chiar dacă tu știi la perfecție limba. Limbile străine se pot învata și acasă sau prin cursuri la diferite scoli, dar dacă vrei o diploma in sensul asta și nu vrei sa fii prezent zi de zi la cursuri despre literatura sau altele care nu sunt chiar așa esențiale, atunci o universitate privată e o alegere buna. Mai ales dacă mai și lucrezi.
Carte se face in măsura in care vrei tu sa înveți, facultatea mai mult te îndruma nu îți da totul pe tava, trebuie sa muncești și tu mult acasă.
Dacă vrei sa te angajezi la multinaționale sau firme care cer limbi străine ei nu o sa fie prea interesați de diplome, trebuie sa le demonstrezi ca știi limba aia pentru ca o hârtie nu ii convinge.
Dar repet, dacă vrei in învățământ atunci sa iei in considerare ce ți-am spus, ca îți trebuie facultate in domeniu.

| Jeanny explică (pentru Bondarel99):

Multumesc mult!