| BiiBiis a întrebat:

Ce inseamna "abductie" si "adductie" cu exactitate? Am cautat pe net, dar tot nu m-am lamurit.

Răspuns Câştigător
cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Cauta in imagini omul davinci, daca trasezi o linie verticala in mijloc aceea e axa mediana. Acea axa ramane valabila si daca rotesti in plan orizontal ( cum ar fi profilul cand rotesti la 90 grade ). Spre exemplu, abductie poate fi atunci cand ridici un brat, indepartandu-l de corp, si adductie cand il apropii. Acea "axa mediana" este reperul.

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand un muschi departeaza segmentul de linia corpului se numeste ca face abductie.Cand apropie=adductie.