| DeeaD1 a întrebat:

Ce inseamna cuvantul lit? Urgent!

Răspuns Câştigător
| FataCareRadeDinOrice a răspuns:

Http://dexonline.ro/definitie/lit

Sper ca te-am ajutat!

1 răspuns:
| FionaFlower12 a răspuns:

Buna! LIT1- v. lito-.
Sursa: DN (1986) | Adăugată de LauraGellner | Semnalează o greșeală | Permalink
-LÍT2 Element secund de compunere savantă, cu semnificația „piatră". [< fr. -lithe, it. -lito, cf. gr. lithos].
Sursa: DN (1986) | Adăugată de LauraGellner | Semnalează o greșeală | Permalink
-LÍT3 Element secund de compunere savantă, cu semnificația „care se află în soluție, solubil (în anumite condiții)". [< fr. -lyte, it. -lito, cf. gr. lytos – solubil].
Sursa: DN (1986) | Adăugată de LauraGellner | Semnalează o greșeală | Permalink
-LÍT1 elem. „care se află în soluție, solubil". (< fr. -lyte, -lytique, cf. gr. lytos)
Sursa: MDN (2000) | Adăugată de raduborza | Semnalează o greșeală | Permalink
LIT2(O)-, -LÍT, -LÍTIC elem. „piatră". (< fr. lith/o/-, -lithe, -lithique, cf. gr. lithos)