| nooot2 a întrebat:

Ce inseamna dQ in formula dQ=CdT? Este o formula a fizicii moleculare si a caldurii.

Răspuns Câştigător
| simonamath a răspuns:

Q si T sunt niste functii de mai multe variabile. dT, dQ sunt diferentialele acestor functii. Diferentialele se invata cam pe la facultate. Dar daca ai facut deja derivate(clasa a 11-a sau a 12-a) ai putea intelege despre ce e vorba. Daca nu, nu-ti bate capul ca e greu de priceput. Ia-le ca atare in formula.

2 răspunsuri:
| Marius_Mesteru_1977 a răspuns:

Http://www.geol.ucsb.edu/faculty/hacker/geo124T/lecture.html
Daca stii engleza te-ai scos... daca nu, tot ai sa intelegi deoarece formulele sunt aceleasi in orice limba! NU? :-))

| simonamath a răspuns:

Este o diferentiala. In ce clasa esti?