| Ramonaaaa a întrebat:

Ce inseamna expresiile "Presa este cainele de paza al democratiei" si "Presa este a patra putere in stat."?
Va rog.Stiu ca nu am voie cu teme pe site dar este URGENT si chiar nu inteleg.

Răspuns Câştigător
| covexrobu a răspuns:

Pai ambele expresii se refera la faptul ca Presa si mass-media au o putere foarte mare intr-un stat.
Mai exact prima face referire la faptul ca orice abuz din partea statului este aratat la TV, intr-un ziar sau orice alt mijloc de informare in masa. Si cand toata lumea stie ce abuzuri face statul atunci nu prea mai au curaj sa faca acest lucru.
A doua expresie face referire ca presa sau orice alt mijloc de informare in masa poate schimba radical punctul de vedere al populatiei. Si de ei nu prea au curaj sa se lege prea puternic nimeni nici macar organele statului. Sper ca intelegi ideile expuse de mine.

1 răspuns:
| cornculapte a răspuns:

"Presa este cainele de paza al democratiei" inseamna ca democratia exista doar de gura presei. Daca n-ar fi presa, nu si-ar mai face politicienii griji ca se fac de rusine, ca se dau de gol, etc. si si-ar face de cap. Asa, avem noroc cu presa ca datorita faptului ca politicienii au un orgoliu de nepatruns, ar face orice ca sa nu-si strice reputatia.
"Presa este a patra putere in stat" se refera cam tot la acelasi lucru. Presa conduce statul, presa informeaza oamenii. Chiar daca un lucru nu este adevarat, devine 'adevarat' odata ce apare in presa. Crezi ca cineva vrea sa apara la tv cu toate minunatiile pe care le face? Nu. Daca nu vrea chestia asta, singurele solutii sunt sa santajeze sau sa pupe presa in fund. Ambele injositoare, dar macar nu se afla.