| Fatamuntilor a întrebat:

,,Presa cainele de paza al democratiei"?
Se stie ca presa este a patra putere in stat!
Putem afla adevarul prin gura presei (scrisa si vorbita)?
Si daca nu, cum ne informam?

Răspuns Câştigător
| Duhovnicul a răspuns:

" In gura presei " e cumva o aluzie la Mircea Badea? Nu-l sufar pe individ!
B.O.R. e patra putere in stat!
Iar cat despre veridicitatea informatiilor din presa, ei bine, nu poti baga mana in foc, intrucat exista manipulare si acolo.
Singurul mediu cu adevarat liber si interactiv este internetul. Pentru ca nu te cenzureaza nimeni, si poate oricine sa se exprime liber. Atata timp cat televiziunile sunt detinute de catre persoane cu interese politice, fii convins ca se va face propaganda.
Daca nu citesti presa, esti neinformat. Daca citesti presa, esti dezinformat!

| NOname a răspuns (pentru Duhovnicul):

laughing De acord.

| Fatamuntilor explică (pentru Duhovnicul):

Nu neaparat.
Ma refeream la presa in general si la ziaristi.

11 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Da, când este o presă liberă, poate scoate adevărul la lumină, poate să informeze corect populaţia, să nu o ţină în întuneric (desigur, nu toţi jurnaliştii şi nu mereu sunt şi obiectivi, dar asta e partea a doua).

Ion Raţiu spunea: "Chintesenţa democraţiei se poate exprima într-o singură frază: voi lupta până la ultima mea picătură de sânge, ca să ai dreptul să nu fii de acord cu mine."

Da' văd că unora le este dor de comunism, când cenzura era la ordinea zilei şi oamenilor le era frică să deschidă gura.

| Fatamuntilor explică (pentru NOname):

Presa libera? In Romania?
Sincer NU am deschis un ziar de peste 20 de ani, citesc presa online
Uneori sunt uimita...
Obiectivi au fost cei din Franta si stii bine ce au patit.
Ma gandesc ca acum ai nostri ziaristi vor avea si mai putin curaj.

| NOname a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Ei, mai sunt şi printre ai noştri jurnaliştii adevăraţi (doar că nu apar în "cancaniada" tradiţională).

| Andrei7520152 a răspuns:

Presa e politizata. Fiecare televizor/ziar/site are o politica editorialista. gasesti multa propaganda si lautareala ieftina. Faci o prostie daca te informezi doar de pe net, dintr-o singura sursa, ca adevarul complet sigur n-o vei afla, ba poti fi mintita fara sa-ti dai seama. Doar ca mult nu avem timp sa cercetam amanuntit fiecare afirmatiei aruncata pe tv sau net, sa vedem ce e adevarat si ce sunt nascociri. Toata tevatura cu imunitatea parlamentara e un exemplu clasic dupa mine (ce se mestecha pe net/tv nu are nimic de a face cu legea). Se vehiculeaza multe minciuni in stanga si in dreapta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Presa e ultima putere in stat. dupa parerea mea, prea multa libertate isi ia niste vai de capul lor care nu stiu sa respecte o religie sau sa stea cuminti in banca lor.Sub protectia asa zise=i prese isi da drumul toti mucosii la gura facand anecdote si caricaturi fara sa tina cont de respect. Nu afli adevarul prin gura presei, nici ei nu stiu adevarul dar trebuie sa scrie ce au auzit si ei sa =si scoata painea.

ma informez intrebandu-te pe tine, asa cum ne-am unit pe facebook sa votam un presedinte asa ne informam unul de la altul. sad (ramon este f suparat)

| Fatamuntilor explică (pentru anonim_4396):

Si atunci de unde ma informez?
De ce e suparat ramon? Pe cine trebuie sa bat?laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

pe tot satu laughing Apropo tu esti cea din poza?laughing

| Fatamuntilor explică (pentru anonim_4396):

Aoleu... nu ma pot razboi cu tot satul(muta-te)hee hee
Da... nu-ti place cum arat? big grin (poza nu-i retusata, ca nu ma pricephee hee )

| anonim_4396 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Arati ok, stai calma.happy De ce trebuie retusata? ori e poza ori...altceva.