| Patricia0patiiii a întrebat:

Ce înseamna h, AD,r,R,OA,OD, OP la geometrie?

2 răspunsuri:
| isemilia a răspuns:

Poti sa ne dai un mic context? Poate figura geometrica? H e notatia pentru inaltime, dar poate reprezenta si un punct, AD, OA, OD, OP sunt segmente / drepte / semidrepte (depinde de context. In general dreptele sunt notate cu litere mici, insa pot fi notate si dupa 2 puncte continute de ele) r si R sunt raze in general. Altfel, r poate fi o dreapta iar R un punct.

| MeisterSchnitzel a răspuns:

Literele "h" și "r" reprezintă dreptele.
Literele "AD"; "OA"; "OD" și "OP" pot reprezenta segmente sau semidrepte, în funcție de caz.
Litera "R" nu știu ce poate fi. Scuze!