| Maxiela a întrebat:

Ce inseamna la facultate sa-ti alegi disciplina optionala si facultativa?

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde de facultate. Se vor forma serii/grupe care fac o anumita materie optionala. Sunt oarecum obligatorii si punctele lor de credit sunt necesare. Mai exista o categorie de materii optionale LIBER ALESE, adica materii pe care le platesti ca sa le faci. Astea nu-s obligatorii, nici necesare, insa iti dau puncte de credit extra, ori iti completeaza lipsa altora big grin Daca faci materii gen pedagogie la asemenea optionale liber alese ai sansa sa sa practici meseria de profesor pe domeniul facultatii(in aria de expertiza).

| Maxiela explică (pentru anonim_4396):

De exemplu la litere (franceza-spanioala) ce inseamna optional si facultativ

| anonim_4396 a răspuns (pentru Maxiela):

Facultativ ar putea insemna liber ales, in cazul de fata, adica nu e ceva ce esti obligat sa faci. Optional se poate referi la o categorie de materii pe care trebuie sa le faci, iar din categoria aia alegi una sau doua materii, depinde. Insa facultativ/liber ales cere bani si nu e obligatoriu. Eu asa stiu.

| Maxiela explică (pentru anonim_4396):

Mersi