| Michiro a întrebat:

La facultate daca o disciplina este trecuta la optionale,inseamna ca nu este ineaparat sa dam examenu si sa mergem la ea nu? Pe fisa mea am trecut sportu ca disciplina optionala, dar sunt scutita de sport...deci e nevoie sa duc scutire daca e trecuta ca optional?

Răspuns Câştigător
| ElenaSA a răspuns:

Ai grija sa ai numarul de credite necesar trecerii in anul ulterior. Optionala-adica disciplina aleasa.Asta inseamna ca puteai alege un alt obiect in locul acestuia-la tine la facultate sau la alta facultate pentru a acumula numarul de credite necesar.

| Michiro explică (pentru ElenaSA):

Pai sportu nu era printre alegeri dar apare ca optional in fisa.

| ElenaSA a răspuns (pentru Michiro):

Are niste credite pe care daca nu le faci ai probleme cu trecerea de la un an la altul.Cauti cursuri in semestrul II care sa aiba acelasi numar de credite si le faci.Stiam ca se poate face cursul ales si la alta facultate.Vezi la secretariat ce parere au despre situatia asta.

| Michiro explică (pentru ElenaSA):

Pai si aceste credite cum le faci? Sorry...de la note, examene sau prezenta?

| ElenaSA a răspuns (pentru Michiro):

Finalizarea cursului prin examen, referat sau ce forma decide profesorul duce la acumularea creditelor.Succes!

| Michiro explică (pentru ElenaSA):

Multumesc mult de raspunsuri!

| ElenaSA a răspuns (pentru Michiro):

Ma bucur ca ti-am fost de folos.

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Optional inseamna ca poti sa o alegi la inceputul semestrului.