| stefannnnn222 a întrebat:

Salut.
Ce inseamna : "Educatia fizica este o disciplina facultativa dar care este obligatorie, iar creditele transferabile se acorda peste cele obligatorii si nu se pot transfera pentru a atinge numarul de credite obligatorii"
Este educatia fizica o materie obligatorie sau pot opta pentru ea doar daca vreau?

7 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Din moment ce ai ales-o (ai optat a o face) devine obligatorie participarea. e cu dus-intors, așa-i?

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Ai putea sa ne dai si sursa? Sa vedem si noi contextul.

| stefannnnn222 explică (pentru DoarBogdan):

Https://www.bio.unibuc.ro/......1-2024.pdf
citeste jos, pe ultima pagina.

| DoarBogdan a răspuns (pentru stefannnnn222):

Da, asa ar parea.

Poate se refera la modul general, ca acelea sunt facultative (pentru facultati in general), dar sunt obligatorii in acest caz.

| Brizbriz a răspuns:

"Salut.
Ce inseamna : "Educatia fizica este o disciplina facultativa dar care este obligatorie"

un nonsens evident, foarte probabil pur romanesc
facultativa inseamna ca NU ESTE OBLIGATORIE
https://dexonline.ro/definitie/facultativ
apoi vine si spune "dar care este obligatorie"
ma face sa ma gandesc la Caragiale:
"este sublima am putea spune, dar lipseste cu desavarsire"
sau la legi comuiste:
"munca este un drept si o obligatie"

vaca spera ca, cine citeste e destul de prost sa nu stie ce e aia facultativ

| SharpEagle a răspuns:

Da, formularea lor este de rahat, ambigua.
Ar mai putea fi faptul ca se impune obligatoriu un minim de credite, un minim de ore, pe care, daca-l atingi, atunci materia e facultativa.
Cred ca mai e si o diferenta intre facultativa si optionala.
In cazul celor optionala, cred ca ai un set de unde alege, dar odata ce ai ales, devine obligatorie.
Parerea mea e ca ei folosesc gresit "facultativa" in cazul citat de tine. Ar fi trebuit mai degraba "optionala".