| anonim_4396 a întrebat:

Ce inseamna 'la naiba'? e o injuratura? macar nu e atat de urata fata de 'dracu' si altele nu? fundoi!

Răspuns Câştigător
| Crucified a răspuns:

Nu. happy

15 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

„La naiba" e cumva sinonim cu „la dracu-n praznic".
Cred că răspunsul lui „Sunt Deștept" este cel mai grozav, de pe această comunitate, pentru care s-a putut da o fundă.
Dacă pui mintea lui chicror 1la o găină, merge asta-nainte cu curul.
Scuzați cuvîntul„ -nainte"!

| Ella3133 a răspuns:

Cele 2 sunt sinonime, diferenta e ca "naiba" suna mai bine fata de "dracu"

| faramatania a răspuns:

Http://dexonline.ro/definitie/naiba
Doar pare, dar este acelaşi lucru.Mai bine spui "la naiba, în puii mei".

| Wøodenpints a răspuns:

La naiba, la dracu... înjurături de homosexuali.

| anonim_4396 explică (pentru Wøodenpints):

Ha! eu sunt fatawinking

| Wøodenpints a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu mă refeream la tine. Am zis aşa, la modul general.

| anonim_4396 explică (pentru Wøodenpints):

winking

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Daca te duce mintea amandoua sunt la fel de grave.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da, poate fi considerată şi o jignire sau o înjurătura.
Termenul La naiba este folosit în loc de La dracu.

| Giant123456 a răspuns:

"La naiba" nu este o înjurătură. Este o exprimare de nervi.

| SkyBlue a răspuns:

"la naiba " nu e o injuratura. Si nu, nu e mai urata decat acelea.De exemplu :eu o folosesc cand nu imi iasa lucrurile binehee hee

| MokutonTequila a răspuns:

Naiba inseamna dracu(cauta intr-un dictionar) deci este o injuraura echivalenta cu "la dracu"... dupa mine e la fel de rea

| colorful a răspuns:

Da.

| des15 a răspuns:

Buna."la naiba" este o formulare mai blanda cu scopul de a nu pronunta numele celui Rau happy. Prin urmare inseamna acelasi lucru.

| fada a răspuns:

La naida nu este o injuratura poti s-o zici si in fata profesorilor.