| DodoDodo03 a întrebat:

Ce inseamna media scazuta la purtare la 9? Vreau sa stiu daca va afecta media generala; adica iti iese media generala 9, si ti sa scazut media la purtare. Inseamna ca media generala tot cu purtarea, va fi 8? Va rog ajutati-ma! Ofer

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Media la purtare este doar o medie dintre cele peste 10 medii la diferitele obiecte. Aceasta se aduna cu toate celelalte medii si se imparte la numarul acestora, asa ca o sa ai media generala anuala aproape de 9 si nu 8.

| DodoDodo03 explică (pentru Ioandelasal):

Nu vorbeam despre mine. Dar din media generala nu se scade un punct din cauza mediei la purtare?

| Ioandelasal a răspuns (pentru DodoDodo03):

Nu se scade, media la purtare este la fel ca media la orice materie, pentru calculul mediei generale.

| DodoDodo03 explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc!

8 răspunsuri:
| SergiuBoss11 a răspuns:

Salut! nota la purtare e ca si o materie se calculeaza cu celelalte la gramada.
happydaca tu ai 9, 50 si iti scade un punct la purtare, media nu va fi 8, 50 va fi 9, 40 probabil

| DodoDodo03 explică:

Dar de exemplu: Jumatate din clasa li s-a scazut media la purtare la 9, iar mie nu mi sa scazut, mi-a ramas tot la 10. Inseamna ca am sanse sa iau premiul intai. Am ramas numai eu si cu cativa colegi mai slabi in clasa si restul au fugit. Am sanse, va rog spuneti-mi!

| Ioandelasal a răspuns (pentru DodoDodo03):

Sansa ta depinde de ce medii le ies altora, nu se poate spune daca ai sau na sansa locului I, fara a cunoaste mediile tuturor celor apropiati de tine.

| DodoDodo03 explică (pentru Ioandelasal):

Pai pe semestrul I am doar la 4 materii media sub 9, in rest am media 9 si 10.

| Ioandelasal a răspuns (pentru DodoDodo03):

Daca nu sunt altii cu media anuala generala mai buna atunci vei avea locul I.