| Deya_Andreea_1995_kBRN a întrebat:

Ce inseamna stat liberal, partid politic, parlament, vot censitar, congres si vot de legi. Va roooog! dau funda

Răspuns Câştigător
| fpr139 a răspuns:

Stat liberal = Stat ce are la bază egalitatea între indivizi şi libertatea de exprimare şi acţiune

Partid politic = Organizaţie al cărei scop este câştigarea controlului asupra aparatului de conducere

Parlament = Organ legislativ din unele țări, compus din una sau din două camere și constituit din reprezentanți ai diferitelor partide politice aleși, total sau parțial, prin votul cetățenilor.

Vot cenzitar* = sistem electoral în care recunoașterea dreptului de vot este în funcție de îndeplinirea de către alegători a anumitor condiții, în primul rând în funcție de avere.

Congres = Reuniune națională sau internațională în care delegați sau invitați dezbat probleme majore de ordin politic, economic, organizatoric, științific, cultural etc.

Vot de legi = Stabilirea unor legi în funcţie de votul public ori privat al unui grup de persoane.

Sursă: 90% dexonline.ro