| anonim_4396 a întrebat:

Am o curiozitate, ce inseamna in limbajul politic termenele: "partid de dreapta", "partid de stinga"? Stiu ca social-democratii sunt asociati cu stinga politica iar liberal-democratii cu dreapta politica si au doctrini si viziuni diferte. Dar de ce partidele se identifica prin aceste termene. dreapta si stinga sau de centru, cazul altor partide?

'

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Corect se spune termeni...substantiv la genul masculin: un termen, doi termeni

3 răspunsuri:
kratos
| kratos a răspuns:

- partide de dreapta: centru dreapta, extreama dreapta (Partide Conservatoare, Partidul Fascist)
- partide de stanga: centru stanga, extrema stanga (Partidul Socialist, Partidul Comunist, Partidul Social-Democrat)
- partide de centru: Partide Social-Crestine, Partide Democrat-Crestine

| Sylx a răspuns:

Anonim, ai dreptate! Am gresit. din graba, din neatentie. Dar raspunsul tau nu foloseste cu nimic scopului intrebarii!

| Fritz18 a răspuns:

Dreapta cuprinde liberalismul, crestin-democratia dar si manifestarile extremiste ca miscarea elgionara, partidul fascist sau partidul nazist., iar partidele social-crestine ca Partidul Nationalist Crestin-Social infiintat de Noua Dreapta este un partid de centru-dreapta...alte formatiuni de dreapta din Romania sunt PNL,PC PRM,PC, PNG, iar stanga a cuprins comunismul format din socialism si comunism propriu zis, si stanga mai cuprinde si social-democratia,, care este cea mai puternica forma de stanga din democratia europeana