| Andra2908 a întrebat:

Ce insemna patrat perfect si cum imi dau seama care numar este patrat perfect?

Răspuns Câştigător
| maria11579 a răspuns:

Pai, spre exemplu 49 este patrat perfect deoarece 49=7x7 sau 7 la puterea a2-a. Un numar este patrat perfect daca poate fi scris ca un numar la puterea a doua. Alte patrate pefecte sunt 64 (8 x 8); 81 (9 x 9); 100; 121;... Ca sa verifici daca un numar este patrat perfect vezi daca exista un numar care inmultit cu el, cu numarul gasit, sa dea numarul despre care nu stii daca este patrat perfect. Sau il poti incadra intre 2 patrate perfecte. Daca se afla intre 2 patrate perfecte, nu este patrat perfect. Spre exemplu, numarul 120 este incadrat intre numerele patrate perfecte 100 (10 x 10) si 121 (11 x 11), asadar nu este patrat perfect. Sper ca te-am ajutat! happy

2 răspunsuri:
| kasty a răspuns:

Pe you tube gasesti explicatia video
uite un exemplu
http://www.youtube.com/watch?v=byKUivKD-Y4