| SimonaMaria869 a întrebat:

Ce liceu e mai bun? Garabet Ibraileanu sau Vasile Alecsandri? Iasi

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Îţi recomand Liceul Teoretic "Vasile Alecsandri" Iaşi deoarece este pe locul 6 în "Topul liceelor 2014", iar Colegiul Național "Garabet Ibrăileanu" este pe locul 7 în acelaşi Top - vezi Topul de la linkul :
http://www.admitereliceu.ro/....../top-licee

Deci, Liceul Teoretic "Vasile Alecsandri" Iaşi este mai BUN :)

Toate cele bune!

| SimonaMaria869 explică (pentru bursuc001):

Http://www.admitereliceu.ro/......andri-iasi
-nu are sectia stiinte sociale?

| bursuc001 a răspuns (pentru SimonaMaria869):

Liceul Teoretic "Vasile Alecsandri" NU are specializare de "Ştiinţe Sociale" - vezi pag. 64 din "Broşura admiterii 2015" ( pe care aţi primit-o şi de la şcoală ) de la linkul :
http://cnaob.org/docs/1516/adm9_bros.pdf

| SimonaMaria869 explică (pentru bursuc001):

Si imi poti explica ce inseamna mai exact acest profil? Adica ce poti deveni? Manager, cumva? laughing

| SimonaMaria869 explică (pentru SimonaMaria869):

Stiinte sociale*

| bursuc001 a răspuns (pentru SimonaMaria869):

Mda, toţi vreţi să deveniţi "Manageri", doriţi "muncă de birou", salariu cât mai MARE, etccccccc rolling on the floor

De la nici o/un specializare/liceu - cu EXCEPŢIA Liceului Pedagogic ( "învăţător-educatoare" ) - NU ieşi cu "servici"!
Iar pentru "dorinţele" voastre foarte AMBIŢIOASE, este necesar să faci o Facultate ( BUNĂ, dar grea ) + Master sad

Aşa că, NU prea contează la ce specializare vă înscrieţi...
Totuşi, este preferabil să vă înscrieţi la un liceu cât mai BUN!

O seară frumoasă!

| SimonaMaria869 explică (pentru bursuc001):

Ce facultate? Pt manager

| bursuc001 a răspuns (pentru SimonaMaria869):

Facultatea de Management, spre exemplu :
http://www.management.ase.ro/

| SimonaMaria869 explică (pentru bursuc001):

Si daca termin facultatea de geodezie ce-as putea sa ies? E o meserie de viitor? Cam cat se castiga? laughing

| bursuc001 a răspuns (pentru SimonaMaria869):

Poţi ieşi "inginer proiectant"/topograf ( măsurători & cadastru ); iar dacă ai vreo 8.000-10.000 de euro să-ţi cumperi ( singur ) aparatura necesară şi să-ţi faci o firmă, atunci vei câştiga destul de bine...

| SimonaMaria869 explică (pentru bursuc001):

Si ma intorc la management laughing Imediat dupa terminarea facultatii ajungi manager DIRECT? Sau trebuie sa treci prin mai multe etape pentru a ajunge acolo? E cineva deasupra managerului? (sef)

| SimonaMaria869 explică (pentru bursuc001):

Da,asta am inteles, il fac si pe ala. Dar ca sa ajung manager nu trebuie sa fiu agent de vanzari intai, corect?

| bursuc001 a răspuns (pentru SimonaMaria869):

Nu!
Iar, pentru "agent de vanzari" nu-ţi trebuie facultate happy