| Otto2014 a întrebat:

Ce limba seamana cel mai mult cu romana?
Sa o pot invata repede.

Răspuns Câştigător
| Innsbruck a răspuns:

Italiana

| Otto2014 explică (pentru Innsbruck):

Imi poti da si un dictionar online?

| Innsbruck a răspuns (pentru Otto2014):

Daca ai un smartphone, poti descarca o aplicatie de pe magazin play cu limba italiana, sunt foarte multe.
Dictionare gasesti 10000 pe internet, dar nu gasesti unul care sa traduca perfect, dar propozitiile si frazele din aplicatii sunt corecte

| Otto2014 explică (pentru Innsbruck):

Am smartphone, dar o sa descarc pe tableta, mersi.

18 răspunsuri:
| Gizăz a răspuns:

Limbile asemănătoare sunt cele din aceeaşi familie cu a noastră. Adică cele romanice. Aici includem româna, italiana, franceza, spaniola, catalana şi portugheza. Plus alte câteva mai mici cum ar fi romansch sau aromâna. Dintre cele mari, cam italiana ar fi cea mai apropriată.

Poţi urmări playlist-ul ăsta:

http://youtu.be/UUvMdavUpgM

| Otto2014 explică (pentru Gizăz):

Ciao,ti-am dat vot, inainte sa vad raspunsul tau am dat funda.

| Gizăz a răspuns (pentru Otto2014):

Nu e nimic. Oricum eu nu răspund pentru funde. laughing

| RAY a răspuns:

Parerea mea e sa te apuci de engleza, dintre limbiile germanice asta e cea mai apropiata de lb romana

| T0T a răspuns:

Moldovana!

| xXsweetgirl99Xx a răspuns:

Spaniola, italiana, portugheza si franceza

| SimonaCristina a răspuns:

Buna.
Limba care seamana cel mai mult cu romana este limba italiana. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Spaniola și Italiana.

Răspuns utilizator avertizat
| DavidUnicorn a răspuns:

Latina şi italiana

| Simona101 a răspuns:

Spanioala
Are cuvine asemanatoare;-)