| Lester23 a întrebat:

Ce limba trebuie sa invat? Engleza stiu ca trebuie, dar o limba secundara care ar fi?

Răspuns Câştigător
| lolyanna a răspuns:

Cam in tot estul europei,daca stii rusa,te descurci mult mai bine decat daca ai vorbi engleza,iar pentru vest,daca stii engleza deja, ai putea invata germana/franceza, depinde mult si de ce ai vrea sa faci pe viitor si zona pe care vrei sa te axezi, mai nou, populara devine si chineza daca ii sa o luam global, spaniola iar este o limba mult vorbita.

| RAY a răspuns (pentru lolyanna):

Spaniola este o limba frumoasa dar nu prea ai ce face cu ea, rusa ce sa faci in rusia

| Lester23 explică (pentru lolyanna):

Ma gandeam la chineza, desi la prima vedere pare extrem de complicat. Multumesc mult.

| RAY a răspuns (pentru Lester23):

Tu inveti o limba ca pasiune sau pentru un viitor?

37 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Araba, rusa, chineza... nu se stie ce aduce viitorul.

| Bondarel99 a răspuns:

Care ți se pare mai ușoară. Eu cred ca cea mai ușoară limba pe care o poate învață un vorbitor de romana e italiana. Și spaniola cred ca in aceeași măsura. Sunt foarte asemănătoare cu romana.

| RAY a răspuns (pentru Bondarel99):

Aici vorbim de viitorul omului nu de cea mai usoara limba, Italia e la pamant, Spania numai vorbesc noroc cu turismul

| Bondarel99 a răspuns (pentru RAY):

Cand spui spaniola te gandesti numai la Spania?

https://ro.wikipedia.org/......cial%C4%83

Limba spaniola e a 3-a cea mai vorbita limba din lume, cu cca 500 de milioane de vorbitori. Nu ai cum sa spui ca e inutil sa o stii, din contra.

| RAY a răspuns (pentru Bondarel99):

Da foarte bogate acele tarii desigur, tarii ca Romania sau chiar mai sarace ca Romania

| RAY a răspuns:

Germana desigur sau Norvergiana

| RAY a răspuns:

Conquête a evaluat răspunsul tău Cu franceza nu prea ai ce... ca fiind nefolositor şi eronat.
da un argument nu doar eronat si nefolositor, ce faci cu franceza, doamne ce iubiti limba asta dupa ce va facea cersetatorii

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Limba persana

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Germana.Personal imi place si spaniola

| FoxyM a răspuns:

Salutare! Eu as opta pentru Spaniola, deoarece nu numai in Spania se vorbeste ci si in alte tari chiar daca tine de dialecte.Si limbi precum Chineză si Rusa.Meriti"a doua sansa"

| m1dn1gh7 a răspuns:

Araba.

| IIIshaneIII a răspuns:

Romana

| Viitorulapropiat a răspuns:

Eu as invata o limba asiatică. Japoneza...

Răspuns utilizator avertizat
| MrJoker30 a răspuns:

Ruski blyat... te vei simti foarte bine vorbind rusa.

| WolfYTB a răspuns:

Franceza/Germana

| RAY a răspuns (pentru WolfYTB):

Cu franceza nu prea ai ce face, decat in franta iar in franta economia nu prea merge bine sau in coloniile lor africane

| lolyanna a răspuns (pentru RAY):

Belgia,Elvetia,Canada?

| RAY a răspuns (pentru lolyanna):

Elvetia in mare parte e Germana, Canada ai nevoie de viza, belgia germana e limba oficiala https://ro.wikipedia.org/wiki/Belgia
iar olandeza seamana cu limba germana, desi daca stii germana intelegi

| lolyanna a răspuns (pentru RAY):

Adevarat,insa cand am fost in Bruxelles,franceza m-a ajutat mult mai mult decat germana,teoria ii teorie da nu pusca neaparat cu practica,cum ii si cu rusa,se vorbeste mult mai mult decat pare(Serbia,Macedonia,Grecia(cel putin in nord)
Polonia,sa nu mai vorbim de tarile evidente,dar de asta am spus ca depinde de zona de interes a persoanei,tinand cont ca economia din ultimile tari precizate nu este tocmai infloritoare) Eu una as invata mandarina, nu-s multe persoane ce o cunosc si atunci oportunitatile sunt mai mari, dar ii extrem de greu de invatat, pe langa miile de caractere, acelasi cuvant poate fi pronuntat cu 5 intonatii diferite si sa insemne alt lucru

| RAY a răspuns (pentru lolyanna):

O cunosc 1, 5 miliarde de chinezi care traiesc cu un salar de 300, 400 de dolarii

| lolyanna a răspuns (pentru RAY):

Da,dar noi n-am lucra in China cu salariile de acolo, daca stii engleza poti sa mergi in alta tara care iti da o gramada de bani pe un post ce are ca cerinta sa stii mandarina.Sa luam Coreea de Sud de exemplu, acum 10 ani cine stia de ea, acum devine din ce in ce mai populara.Influenta si importanta tarilor se schimba din ce in ce mai repede, dar inteleg pe deplin punctul tau de vedere.

| RAY a răspuns (pentru lolyanna):

Omul stie deja engleza, el vrea a doua limba, tariile de acolo ar fi in colaps economic daca USA, EUROPA nu le-ar cumpara ceea ce produc, degeaba ar produce ca nu ar avea cui sa vanda, toata economia globala sta in mana Popoarelor Germanice asta e adevarul

| BlankWhite a răspuns (pentru RAY):

Ei bine, in Canada, Belgia si in alte tari se vorbeste limba franceza asa ca iti zic sa te mai documentezi...

| RAY a răspuns (pentru BlankWhite):

Canada
English French
belgia
Limbi oficiale
limba neerlandeză
limba franceză
limba germană
si eu am scris ca se mai vorbeste in fostele colonii franceze

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Nu mai ai nevoie de viza in Canada.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu stiam asta, eu unu as merge in Australia sau usa