| NumănumescBrBr a întrebat:

Ce măsură ar trebui să fie luată pentru a îmbunătăți sistemul de învățământ în țara noastră?

Răspuns Câştigător
| dullcat a răspuns:

Pestele de la cap se impute si noi cautam sa taiem doar niste solzi, deocamdata. laughing Deci trebuie tot pestele aruncat. Iar cand zici masura, este eronat. Trebuie o groaza de masuri pentru a schimba sistemul astfel incat sa fie segregat de latura politica.Atat timp cat directorii se aleg pe aceste criterii, iar profesorii baga pe gat meditatii copiilor, parintii trebuie sa plateasca pentru a moderniza clasa si pentru rechizite sau orice e nevoie, profesorii se comporta tiranic, se militeaza pentru cadouri si atentii stupide, favoritism, etc etc nimic esential nu se va schimba.

11 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

1. Revenirea la uniforme

2. reintroducerea exmatricularii pentru copii obraznici, abuzivi si care nu pot fii controlati sau educati

3. obligativitatea parintilor sa-si controleze copii daca si-au facut temele si au invatat

4. interzicerea telefoanelor la scoala

5. amenzi usturatoare pentru parinti cand copii chiulesc de la scoala batjocoresc sau jignesc profesorii sau duc telefoane ori cutite la scoala.

6. introducerea obligatorie de ore cu educatie despre igeina personala si educatie sexuala, la licee

| SaOCorectamPeVioletta a răspuns (pentru Violleta2022):

Te-a socat tare scoala cand ai facut-o nu? Nu puteai sa inveti decat decat de frica, asa e?
La voi acolo in Austria la canguri asa se suprima personalitatea copiilor?

suntserios
| suntserios a răspuns:

In primul rand sa se elimine din atat de multe obiect si cursuri fara sens facute la gramada.
Sa se axeze pe fiecare elev in parte si sa ii poata oferi o directie catre care elevul sa se simta atras.
Sa stimuleze imaginatia si nu tocitul a mii si mii de lucruri pe care in ziua de azi le gasesti la un click distanta.

Exemple concrete... nu pui unui elev de liceu 6-7 ore de studiu pe zi din 20 materii diferite. Ii oferi posibilitatea sa aleaga materiile pe care vrea sa le aprodundeze.

De ce un elev sa faca matematica si fizica cand el este atras de limbi straine si literatura. De ce sa faca copii la liceu ore de desen, muzica, latina cand el e atras de matematica.

De ce sa pui un elev 4 ani de liceu sa toceasca formule la fizica il loc sa il pui sa faca experimente sa invete ceva practic...

Si exemplele pot continua.

Cea mai proasta directie catre care se poate duce invatamantul ar fi cei 5 pasi descrisi de Violeta... care ar face scoala o inchisoare nicidecum o institutie care sa pregateasca elevul pentru viata. Dar... fiecare cum a fost crescut. Daca Violeta a apreciat bataia in scoala asta vrea si ea mai departe.

| sierra1 a răspuns:

Ar trebui mutată mai spre vest, vreo 2000 de km. România

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Revizuirea programei școlare. Ce se predă și de ce. Accent pe raționament și gândire, nu pe memorare.

| Drimmero a răspuns:

Sa dea afara rechinii comunisti care au mai ramas, sa faca o reforma adevarata in invatamant, sa se elimine materiile inutile, sa se fie inlocuiasca programa scolara, sa se puna accent mai mult pe inteligenta, creativitatea unui copil nu pe toceala prosteasca, sa faci materiile care te intereseaza mai ales daca vrei sa dai mai departe in domeniul respectiv, sa te invete scoala cum sa faci un ban macar o baza, sa se faca activitati mai dese in care sa aiba copilul ce invata, sa se elimine tonele de teme inutile, sa se reduca cat sa intelegi lectia respectiva si etc etc. Sunt atat de multe de schimbat la scoala romaneasca de mi-ar lua pana maine sa mai bag masuri.

| Freya1 a răspuns:

Sunt multe masuri ce se pot lua.Dar în primul rand sa se facă o selecție între profesori, unde sa fie testați psihologic plus sa se recurgă la un vot anonim din partea elevilor și a părinților legat de cine sa rămână și cine sa nu.
Pe urma sa se ia masuri legate de comportamentul copiilor.Sa se facă frecvent ședințe cu parintii unde părinții și profesori sa discute între ei pentru o educație mai buna oferita copiilor (de fata cu un psiholog daca se poate), pentru ca mulți copii sunt prost educați de acasă și nu le-ar strica și părinților un sfat sau o îndrumare.
Se se facă săptămânală, sau sa se ia zilnic pe rand măcar câte un copil/doi la psihologul scolii cu, care sa se discute despre problemele pe care le întâmpină sau sa se depistaze dacă suferă de vreo trauma, afecțiune etc.Plus dacă nu cumva este agresat, marginalizat...
Sa se facă meditații gratis cu cei ce chiar nu pot sa deprindă anumite materii sau nu le pot înțelege.Ca sa fie măcar la jumătatea celor ce sunt buni pe materia x (adică profesorii și părinții sa se asigure ca un copil își da silința fizica și psihica măcar de un 5 la materia respectiva si ca o intelege).
Sa li se impună o vestimentație decenta nu cu fundul pe afara sau doar haine de fițe cu,care sa se laude.
Sa învețe și pe stil vechi pentru a deprinde, dar în acelasi timp sa si modernizeze sălile, calculatoarele, modul de a preda.
Iar materiil ce nu sunt atât de importante sau semnificative, sa le facă pentru cultura generala, pentru a aprofunda cunoștințe nu pentru as imbuiba capul cu lucuri suplimentare când ei mai au de învățat si totit la 3/4 materii ce le sunt pe profil și chiar ii ajuta în viata.

| mi25 a răspuns:

Sunt de acord cu scosul religiei. Biserica sa-si vada de ale ei. O sa ajungem un stat fundamentalist, unde o sa dicteze biserica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ar fi multe de spus.
Că idee, am să-ți las clipul cu Selly in care vorbește despre sistemul de învățământ și ce reforme ar trebui luate pentru a-l îmbunătăți.

https://youtu.be/I647dXGso0o

Sunt de acord cu el în proporție de 90%.

| EliLeli a răspuns:

Sa scoata religia. Sa bage mai multe ore de educatie fizica, sa fie o ora in fiecare zi. Sa introduca ore de nutritie, este foarte important ca oamenii sa fie educati in sensul asta. Sa fie accesibila si celor din cele mai indepartate catune. Sa se faca si varianta sau accesul online pentru cei care sunt bolnavi, plecati cu parintii in calatorii cu munca etc. Sa fie pentru toti la fel, sa nu se mai permita ca un cadru didactic sa fie prea zelos sau altul prea lenes. Sa se faca reglementari de la minister pentru copiii care nu se comporta conform cerintelor. Este foarte important ca toata lumea sa stie ca urmeaza aceleasi reguli, nu dupa bunul plac al consiliului unei scoli sau al alteia.
Copiii trebuie invatati si incurajati sa fie ei insisi, sa nu mai urmeze diverse modele care sunt la moda, si sa urmeze propriile atractii in materie de educatie si hobby-uri.

| Contascuns0742 a răspuns:

Mai multă educație civică/socială, deoarece oamenii o să fie bine educați cu privire la drepturile lor și o să poată să înțeleagă cum funcționează lucrurile în societate.