| Doarof3 a întrebat:

Ce materii am la profilul mate-info (intensiv info) și ce fel de/câte caiete ar trebui să imi cumpăr înainte de școală?
La gimnaziu știam că trebuie să imi iau caiete studențeşti de română si mate, la bio din alea micuțe etc. Dar la liceu știu că ni se cer mai multe lucruri și nu știu. Mă puteți ajuta?

5 răspunsuri:
| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Nu are importanta pe ce scrii. N-o sa iti zica nimeni nimic ca scrii pe caiete mici sau pe caiete mari.
Caietele ar trebui sa fie unul dintre ultimele lucruri la care sa te gandesti acum.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt materiile pe care le ai la orice profil real happy
Matematica (2 caiete studențești mari de mate) Romană (doua caiete studențești dictando), Engleză (unul/doua caiete studențești dictando) Frangeza (unul/doua caiete studențești dictando) Germana in putine cazuri (la fel cum am precizat și ma sus) Istorie (un caiet studențesc dictando), Geografie (un caiet de geografie), Biologie (un caiet de biologie mai mare), Fizica (un/doua caiete studențești matematica), Chimie (un caiet studențesc matematica), Muzica (un caiet de muzica), Desen (bloc cu foi mari, culori acrilice, creion și radiera + pânză), Religie (un caiet mic dictando), Logica și Argumentare (un caiet studențesc dictando), Informatica (un caiet studențesc matematica) și Tehnologia Informației și a Comunicatiilor (un caiet studențesc de matematica sau dictando - e absolut neimportant aici) siii. sport laughing

Cam acestea sunt materiile de baza happy
Dacă ai optat pentru profil intensiv informatica, vei face 4 ore de informatica, dintre care 2 ore laborator și 2 teorie informatica și 2 ore de tic

Funda?; x

| Horus35 a răspuns:

În jur de 15-16 materii printre care și religie, desen, muzică la care trebuie caiete speciale, știi tu... Pentru restul eu am avut toate caietele cu foaie albă, studențești( în clasa a 8a profesoara de romănă ne-a recomandat astfel de caiete pentru a ne forma scrisul drept pentru examen. Mi-a plăcut mult cum arăta, în timp scrisul meu s-a aranjat, puteam să scot din orice caiet foaie să scriu la altă materie sau să dau un test, foaia albă arată foarte bine, curată. Sunt și dezavantaje, când profesorul dictează prea repede o iau pe alte cărări. Pe lângă caietele alea e bine să-ți cumperi 2-3 de rezervă și când se termină mai cumperi în timpul anului(nu aștepta până ajungi să scrii pe copertă). La BIO? Caiete micuțe? Sper ca glumești... Tot studențesc să fie. Depinde de profesor, dar s-ar putea să desenați mult(nu mai zic de scris). Cu adevărat importând e un COMPAS la matematică (bineînțeles și riglă).

| Elieee a răspuns:

Depinde de fiecare profesor, unii au pretenții. Dar la materiile importante ar trebui să ai caiete studențești, cu minim 80 de pagini, cum ar fi informatica, matematica, fizica, chimia. Și la mate in general îți trebuie 3 caiete, 2 de clasa și unul de teme și la celelalte tot cam câte două.
La română tot caiete mari pentru că și acolo ai multă informație.
La engleză, franceză depinde de profesor dacă au pretenții, dacă nu, scrii pe ce fel de caiet vrei tu.
La biologie probabil caiet normal, nu Dintr ăla special pentru biologie, acum depinde cum vrei. La liceu oricum n o să te "certe" nimeni că n-ai nu știu ce fel de caiet.
Geografie
Religie
Muzică
Desen
Ia-ți la alea importante câte 2 caiete studențești și câte unu la celelalte mai puțin importante. Nu știu ce materii mai sunt.

| banirisipiti23 a răspuns:

La Matematică, Informatică, Fizică, Chimie, TIC, îți trebuie caiete studențești de matematică, le termini, le răspunzi corect pe scurt, la Biologie, caiet micuț, de Biologie, în rest, caiete mici, nu mai contează. Eforturile Contează.