| Deea :x a întrebat:

Ce materii se studiaza la filologie? toate... sau cate de istorie, cate de latina?! la care se dau teze?

Răspuns Câştigător
| kriss_1197 a răspuns:

Eu am facut anul aceste 2 de istorie si 3 de geografie, dar cealalta clasa de la mine din liceu de filo a facut invers. de latina este o singura ora pe saptamana, eng 3, franceza 2 (sau invers), mate2, fizica2, chimie1, biologie1 (faci doar in clasa a 9-a si a 10-a), o sa mai faci logica in a 9-a, psihologie in a 10-a, economie in a 11-a, filozofie in a 12-a, dar materile astea se fac si la mate info. de romana o sa ai 4 ore, una de ed. fizica, una de muzica si una de desen pe saptamana. filologia este singura clasa unde se fac ambele materii o data pe saptamana (la mate info faci o saptamana desen. o saptamana muzica)... teza o sa dai la : romana, limba straina (daca esti la intensiv eng. dai la eng, daca esti la intensiv fr. dai la franceza, iar daca esti la filo simplu se tine cont de prima limba straina studiata), latina, istorie/geografie. multa bafta!

6 răspunsuri:
| Danitzu a răspuns:

Faci 5 ore de limba romana, 2 de matematica, 1 de biologie, 1 de chimie, 2 de franceza, 3 de engleza, 2 de geografie, 2 de istorie, 1 de latina, 12 de fizica, 2 de TIC(un fel de informatica), 1 de ed.fizica, si tot asa. Sper ca ti-am fost de folos.

| yfgsdufsdhfgyfrhwer a răspuns:

Apoi depinde de liceu big grin
dar latina si istorie oricum faci sigur
mai faci si geografie
si dai teza dintr-o limba straina, engleza sau franceza... sau depinde de liceu, poate chiar germana sau italiana
dai teza la romana, litina geografie sau istorie (e la alegere) si o limba straina

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In clasa a 9a eu am avut 4 ore de romana, 4 de engleza (engleza intensiv), 2 istorie, 2 geografie, 2 logica...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da e un prost

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna...imi puteti spune si mie la filologie dar nu intensiv(limba straina)trebuie sa dau acel examen de admitere? Multumesc!

| kosmyn98 a răspuns:

Romana 4 ore(teza)
Matematica 2 ore
Engleza(limba 1) 4 ore(teza)
Franceza sau germana(limba 2) 2 ore
Fizica 2 ore
Istorie 2 ore(teza)
Geografie 2 ore(teza)-ca si in clasa a 8-a poti sa-ti alegi dintre istorie si geografie
Logica si argumentare 1 ora
Biologie 1 ora
Latina 1 ora(teza)
T. I. C.(Tehnologia informatiei si a comunicarii-un fel de informatica) 2 ore
Muzica 1 ora
Desen 1 ora
Religie 1 ora
Dirigentie 1 ora
Sport 1 ora
Succes! Filologia rulles