| DoarEu291 a întrebat:

Ce meserie poti avea daca urmezi facultatea de informatica, cea de 3 ani?

5 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

La ce au spus colegii adaug ca poti lucra si ca IT-ist la service de computere

Răspuns utilizator avertizat
| sayWhaaat a răspuns:

Eu sunt in anul 3 la informatica. Pai, pe diploma ta va scrie Informatician, si ce meserie poti avea, depinde numai de tine. Conteaza foarte mult si ce master iti alegi. In principiu, e o facultate de calculatoare, in care aprofundezi mai putin, diferenta fiind ca nu iesi inginer, ci informatician.

Ce implica asta, te poti documenta si singura.

| DoarEu291 explică (pentru sayWhaaat):

Si ti se pare o facultate dificila? Eu acum trec in clasa a 12 a si sunt la filologie si mai am cunostinte care au fost la filologie/socio/gastronomic si au ales aceasta facultate si ma gandisem ca ar putea fi o varianta din care sa aleg pe viitor, dar o parere impartiala din partea altcuiva m ar ajuta.

| unvecin a răspuns:

În principal programator, programator web, profesor de informatică (dacă studiezi și modulul psihopedagogic).

Dar te poate ajuta și în domenii apropiate, gen: web designer (dacă studiezi pe cont propriu partea care ține de design), administrator de rețea (dacă aprofundezi partea asta).

Realitatea e că poți și fără facultate să-ți deschizi o firmă și să ai deci o meserie în domeniu. Deci nu o privi neapărat ca pe ceva ce îți condiționează posibilitatea ta de a munci ceva, ci mai degrabă ca pe un ajutor - te ghidează să-ți faci o idee despre multe lucruri, rămânând să hotărăști singur ce vei aprofunda / alege să lucrezi.

Succes!