| adytza0700 a întrebat:

Ce meserii pot avea daca merg la profilul Turism si alimentatie? Vreau cat mai multe exemple.
Foarte urgent deoarece maine se fac inscrierile pentru liceu.

6 răspunsuri:
| Dumnezău a răspuns:

Tursim si Alimentatie, indiferent de liceu, e un profil de toata jena, care iti ia ochii cu niste giumbuslucuri stralucitoare ce par promitatoare, da' te afunzi in mocirla acolo.Stiu vrei 40 de oameni care sunt la un astfel de profil.Doar 2 sunt cat de cat mai rasariti mintal, restul sunt putin la limita subzistentei dpdv mental.Iti dai seama ce companie de top vei avea la un asemenea profil, nu? De obicei, nu intra acolo decat cei cu media sub 8, luminosul viitor al tarii.(sarcasm alert)

Posibilitati sunt destule,plata pe mai tarziu e cam saracacioasa. Poti fi de la impartitor de brosuri si pliante cu destinatii turistice,la un amarat de ospatar(si daca nu esti zambaret ipocrit aici,canci bacsisuri),la ajutor-bucatar,chiar tehnician in turism,sau agent de turism,dar pentru ultima,trebuie sa cizelezi niste studii. Oricum ai da-o,nu prea ai un viitor stralucit de la profilul acesta.

Daca te incadrezi cu media la un profil de mecanica electronica,pune-te serios pe invatat si da acolo.E posibil sa innebunesti,pentru ca unele profile de mecanica electronica, desi au elevi slabi, sunt diavoli in adevaratul sens al cuvantului, insa acolo, sansele de asigurare a unui viitor mai bun pentru tine cresc binisor.

| dariusbocos a răspuns:

Frate eu sunt acolo si sunt multumit acum o sa-ti spun ce diplome i-a dat la varamea cea gatat tot la turism si alimentatie a luat diploma de cofetar bucatar ospatar barman si atestat de strainatate dar daca vrei pe langa domeniul asta poti sa lucri unde vrei big grin numa sa termini clasa de gastronomie big grin adica la bucatari akol unde sunt si eu

| dariusbocos a răspuns:

Eu sunt acolo si sunt foarte multumit si e foarte usor Deci varamea a terminat la gastronomie adica la bucatari(alimentatie) a luat diploma de bucatar cofetar barman ospatar si atestat pentru a merge in strainatate dar daca nu-ti place acest domeniu poti sa mergi si la alte categorii de lucru deci nu e neaparat ca cele de mai sus

| xeladine a răspuns (pentru dariusbocos):

Poti te rog sa-mi spui ce materii o sa am in clasa a 9-a la,, turism si alimentatie''; si la ce dau bacul

| xeladine a răspuns (pentru dariusbocos):

Darius poti te rog sa-mi spui ce materii o sa am in clasa a 9-a la,, turism si alimentatie''; si la ce dau bacul

| Matty_D_Matty_1998 a răspuns:

Pai,vanzator,ospatar,cred ca si bucatar