| Mia2101 a întrebat:

Ce metode de invatat pentru examene dau rezultate?

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Eliminat din camera unde stai, a tuturor aparatelor electronice.
Inchis telefonul, radioul, TV-ul, computerul, tableta si eliminat prietenii, informandu-i in prealabil ca nu esti dispoibil din cauza examenului, trebuind sa te pregatesti intens.
Focusat pe invatat cate 2-3 ore deodata, apoi pauza de 10 minute, pentru: apa, pipi si mancare.
Culcarea la ora 10 cel mai tarziu, ca creierul si corpul sa se odihneasca si sa poate creste concentrarea.
Weekendul sa fie folosit pentru invatat 10-12 ore, fara sa fii deranjat.

| FaraNumePls a răspuns:

Stii cum se zice, nu ingrasi porcul in Ajun. Asa si tu ))

| Antopuff a răspuns:

Te apuci din timp si nu lasi pe ultimile zilelaughing
Plus ca iti poti face rezumat si retii mai usor.

| DanielDanny a răspuns:

Înregistrează-te citind ce ai de invatat și reascultă până înveți!

| comyne a răspuns:

Depinde de materie. Dar uite ce fac eu cand trebuie sa invat:
La Romana:
1. Niciodata nu invat din caite deoarece nu imi place ca am acolo si exercitii si alte chestii asa ca imi scriu mereu teoria pe foi si de acolo le invat
2. Dupa ce invat teoria lucrez diferite exercitii
3. Daca este vorba de un examen sau test ma gandesc la ce tipuri de exercitii imi pot pica si incerc sa le lucrez.
4.Imi creez singura cateva teste pe care dupa le verific
5. Fac alte teste
--->iar la literatura invat teoria si imi creez un model de rezolvare iar apoi fac argumentari la cateva opere aleatorii de prin carti

La Matematica:
1.Scot formulele si teoriile pe foi si le asez in functie de diferite criterii
2. Daca am mai multe lectii de invatat ma duc la finalul fiecarui capitol din culegere sau carte si lucrez tezstele de acolo
3. Apoi lucrez modele de examen

Daca vrei sa inveti pentru Bac sau Evaluarea Nationala iti recomand sa lucrezi cat mai multe subiecte din anii trecuti si sa ti minte cum se rezolva exercitiile

| Danx a răspuns:

Oricare, daca iti inchizi telefonul, social media si nu mai stai pe forum.
1. Evalueaza ce ai de invatat
2. Imparte nr. de pagini pe zile
3. Citeste, subliniaza, fa-ti scheme logice
4. Exerseaza / Repeta
5. Daca ai de invatat ceva pe de rost, citeste cu voce tare, inregistreaza-te pe tel, pune-tiincast si asculta pana poti
6. Rezolva sau macar uita-te pe subiecte date in alti ani si pe baremul de corectate, incearcasa intelegice trebuie sa faci ca sa nu pierzi puncte usoare