| SwAn a întrebat:

Ce metode de invatat stiti?(FunDiTzZa)

Răspuns Câştigător
| sweetprincess_9330 a răspuns:

1.Pai incerca si tu sa citesti cat mai mult si apoi ai sa vezi ca o sa memorezi din prima dupa incercari!
2.mananca ceva inainte apoi punete pe jos intr-o pozitie confortabila si invata ce ti-a dat prof
3.Proiectele! sunt cele mai bune metode de a invata!+sunt distractive
4.Roago pe mama/tata sa te asculte la lectia de zi
5.Fi atenta la ora!
6. Dupa ce ai invatat repeta cu cartea in fata apoi cu ea inchisa
7.ptr teme asculta muzica
Sper ca te-am ajutat! Funda?

14 răspunsuri:
| cryssu2008 a răspuns:

Cele 2 mari metode: tocitul sau invatatul logic big grin Cei mai multi folosesc tocitul, dar cu logicul iti mai ramane si ceva in cap...

| midnight a răspuns:

Papi memoplusuri(iti merge mintea!)

acu pe bune, citesti pana retii si trebuie sa mananci proteina si sa respiri oxigen. vb fff serios. am invatat la biologie ca pentru ca neuronu sa functioneze in parametri normali are nevoie de glucide proteine si oxigen. si diriga ne-a spus ca daca citesti de cateva ori lectia inainte de culcare o sa consteti ca 2 zi o sti. si...cam atat. succes!

| BetterThanDrugs a răspuns:

Baaii frate cum metode de invat?straight face
Iti iei cartea, o deschiezi si te holbezii cu ...pana intelegi cevawinking

| Denis470 a răspuns:

Citesti de mai multe ori si dupa aia repeti fara sa te uiti si faci asta pana cand inveti pe derost.

| gogus a răspuns:

Asculta muzica in timp ce inveti dar sa fie data incet, doar pe fundal

| Dizzi a răspuns:

Pai...eu cand invat, ce`i drept, rare orihee hee

stau in pat si ma concentrez pe ce invat.
daca nu merge asta, imi asez picioarele pe perete si sunt mult mai concentratasmug.
sau dau drumul inceet la muzicahee hee

incearca.la mine functioneazahee hee

| maddyyyyy a răspuns:

Scrie de breo 10 ori pe o foaie def

| Adelinnaa a răspuns:

Pai da eu nu prea invat...desi am note marilaughing

| mihaela87 a răspuns:

METODA INVĂŢĂRII SINTETICE se recomanda când materialul de invătat nu e prea mare si nici nu are un grad ridicat de dificultate, când e compact;
o lectura sintetica (de ansamblu), de la inceput la sfârsit, de familiarizare cu lectia, apoi alcatuiti schema generala pe o pagina (microplan de studiu);
o citire analitica (de intelegere in profunzime cu un ritm lent si concentrat la maxim, in care sa desprindeti ideile fiecarui capitol, subcapitol, ipoteze, etc.;
o lectura analitico-sintetica si evaluativa sau de consemnare (rezumare, conspectare, luare de notite) extragând ideile principale, concluziile, pentru a consemna notiunile, definitiile intr-un rezumat al textului;
faceti o repetitie pe baza de recunoastere (repetati materialul parcurs, ajutat de conspect);
o repetitie pe baza de reproducere (repetitie fara conspect);
o recapitulare generala finala dupa câteva ore.
METODA INVĂŢĂRII ANALITICE SAU SECVENŢIONALE - se recomanda când materialul de invatat e amplu;
fragmentarea sau divizarea materialului in unitati logice unitare si compacte de studiu (lectii, secvente tematice, capitole, subcapitole etc.);
invatarea fiecarei unitati de studiu;
operarea cu repetari, mai intâti, pe fragmente separate, apoi progresiv, pe grupuri tot mai mari de fragmente, pentru a asambla sau integra intr-o structura asemanatoare celei initiale.
METODA INVĂŢĂRII PROGRESIVE CU REPETĂRI RECURENTE
este o combinatie a primelor doua metode
METODA RICAR
R - rasfoirea generala, studierea alineatelor subliniate, a concluziilor.
I - intrebari - puneti-va intrebari asteptând raspunsul de la lucrare.
C - citirea activa prin cautarea raspunsurilor la intrebari, retinerea esentialului
A - amintirea punctelor principale si memorarea lor.
R - recapitularea, retinerea esentialului.

| Mousey400 a răspuns:

Copiute laughing

| Allynutza_4887 a răspuns:

Eu cel mai bine si cel mai repede invat cand citesc cu voce tare. tongue

| Io_8077 a răspuns:

Poi eu.citesc [de ex lectia la istoriewhistling]citesc o propozitie si pe urma incerc sa o zic.si o zic asa de mai multe ori. apoi mai citesc una si incerc sa o zic. apoi le zic pe aman2, si tot asa

sper ca te-am ajutat! fundita plzz:*:*puppy dog eyes