| anonim_4396 a întrebat:

Ce naiba sa fac sa nu mai am asa multe emotii cand trebuie sa raspund, adica cand trebuie sa ma asculte pentru nota? sad
Ma pierd si de abia scot cuvintele, stau incordata si stresata, ma intimideaza si profa, si clasasad... pentru ca mai stau si in prima bancasad si cand ma ridic ma simt in centrul atentiei si ma pierd si trebuie sa fac un efort mare sa raspund in situatia asta.

5 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Și eu sunt emotiv însă la materiile realiste îmi expun logica și îmi e ușor, plus că poate am avut un model cândva care făcea la fel și m-a influențat oarecum. Nu e așa ușor la pornire însă în timp dacă mai răspunzi și dai răspunsuri bune ajungi să ai mai multă încredere în tine, că asta probabil lipsește. Și profesorul are o contribuție în asta, totuși. Pe mine când mă ascultă mă gândesc strict la mine și la binele meu și de asta de obicei mă descurc bine. La astea umaniste unde mai multe sunt lucruri care o dau în subiectivism am mai multe emoții. A trebui să prezint semestrul trecut o carte și am avut destul de multe emoții însă cu multă voință poți trece peste! Te încurcă, e adevărat dar dacă știi bine și încerci să gândești cât mai mult poți să fii ok. Nu foarte ok, dar ok, că nici eu nu am fost foarte ok însă m-a lăudat după un coleg. E greu de spus cum procedez eu fiind chiar timid însă încerc înainte să mă pregătesc și psihic și să mă gândesc la oameni care vorbesc și arată că știu despre ce vorbesc și de asemenea mă pun în situația asta, încerc să strâng energie pozitivă câtă pot și asta e. Baftă.

| sabin89 a răspuns (pentru T0T):

"La astea umaniste... am mai multe emoții" - faceti si umaniste la facultate? happy

| T0T a răspuns (pentru sabin89):

Fac psihopedagogie. De asemenea am făcut filosofie.

| anonim000x a răspuns:

Si eu am fost cam la fel,insa am realizat ca nu trebuie sa am falsa impresue ca toata lunea e atenta. De fapt,multi dintre colegii tai stau in timpul acela pe telefoane/invata la ate materii/vorbesc intre ei/se plictisesc/nu stiu ce eu ce fac,deci, clar,mai bine de jumatate din clasa nu e atenta. Poate nici profesorul nu este foarte interesat, poate se gandeste la problemele lui, la bani sau la ce va fi cand ajunge acasa.

Evident, iti pui si intreabarea :"Ce sunt notele de fapt?" Raspumsul meu ar fi ca sunt doar niste cifre scrise pe un catalog/act oficial care sa iti bage in cap faputul ca esti un mare prost deoarece nu vrei sa memorezi cuvant cu cuvant un eseu.

"Dar, la ce te ajuta notele?" Daca esti in clasele 5-8 media generala e un sfert din media de admitere la liceu, daca esti la liceu, fii sigur ca nu te ajuta decat sa treci clasa.

| eluveitie13 a răspuns:

Îmi aduci aminte de mine happy. Nu trebuie să te gândești la urmări, doar acționează. Eliberează-ți mintea și imaginează-ți că nu mai e nimeni în jurul tău și că vorbești cu tine. Mie mi-a luat destul timp să scap de aceaste emoții, probabil și la tine va trece ceva timp. Dar cu pași mici orice se poate rezolva. Cât despre notă, nu contează și nu a contat niciodată, important e ce ai tu în cap și să te procupi de ceea ce te pricepi mai bine.
Și în legătură cu asta poți discuta foarte bine cu psihologul școlar, sunt sigură că are sfaturi bune.winking o zi buna!