| cosmin23a a întrebat:

Ce opere s-au studiat la romana in clasa a IX-a, sau a X-a, a XI-a, a XII-a? Romane, poezie, drama, comedie, toate.

Răspuns Câştigător
| NumelePublicExistaInBazaDaDate a răspuns:

Eu acestea le-am studiat pentru bacalaureat :

Proza
1. Basmul cult "Povestea lui Harap-Alb" de Ion Creanga
2. Povestiea "Fantana dintre plopi" de Mihail Sadoveanu
3. Nuvela psihologica "Moara cu noroc" de Ioan Slavici
4. Nuvela istorica, romantica "Alexandru Lapusneanul" de Costache Negruzzi
5. Roman, realist, obiectiv, modern "Ion" de Liviu Rebreanu
6. Roman, realist, balzacian " Enigma Otiliei" de George Calinescu
7. Roman subiectiv, modern, psihologic " Ultima noapte de dragoste, intaia noapte de razboi" Camil Petrescu
8. Roman interbelic al experientei "Maitrey" de Mircea Eliade
9. Roman realist, social, postbelic "Morometii" Marin Preda
10. Roman traditional, realist, obiectiv "Mara" Ioan Slavici
11. Drama "Iona" de Marin Sorescu
12. Comedia "O scrisoare pierduta" I.L.Caragiale
13. Criticismul junimist Titu Maiorescu

2 răspunsuri:
| MalleusMaleficarum a răspuns:

Depinde de liceu.
Eu am făcut într-a IX-a basmul "Harap Alb", romanul "Baltagul", nuvela "Moara cu Noroc" şi povestirea "Lostriţa".
Într-a X-a romanul "Ion", romanul "Maitreyi" şi nuvela "La Ţigănci".
Profesoara ne-a anunţat că în a XI-a vom face în sem. I încă 1-2 romane, apoi din sem. II poezii.
În a 12-a un roman, şi cam în asta constă pregătirea pentru BAC, în cazul nostru. Nu ştiu dacă la voi va fi exact la fel, însă sunt opere care vor coincide cu siguranţă. Oricum, ţi-am scris să te orientezi.

| NumelePublicExistaInBazaDaDate a răspuns:

Poezie

A. Romantismul ( poezii de Mihai Eminescu)
1. Floare albastra
2. Glossa
3. Luceafarul

B. Prelungiri ale romantismului si ale clasicismului :
5. "De demult" de Octavian Goga

C. Simbolismul (poezii de G. Bacovia) :
6. Plumb
7. Lacustra

D. Modernismul :
8. "Eu nu strivesc corola de minuni a lumii" Lucian Blaga

E. Neomodernismul:
11. "Leoaica tanara, iubirea" de Nichita Stanescu
12. "Testament" de Tudor Arghezi