| Losnams a întrebat:

Ce părere aveți de bacul la chimie anorganica pe profil mate info? Merita? E greu sau?

3 răspunsuri:
| WhiteLife a răspuns:

E mult prea greu. Adevărul e că anorganica e mai ușoară decât organica, dar oricât de bun și fi, oricât de buna ar fi profa de la clasa, sunt șanse foarte mari sa iei o nota mult mai mică decât dacă ai da la bio (bio vegetala e mai ușoară) și nu merita nici daca vrei sa mergi pe domeniu medicina/chimie. O colega la medicina a dat BAC-ul la chimie, era șefa de promoție pe liceu și la chimie a luat cea mai mica nota (8 și ceva, cred). Bine, la admitere nu a contat media de la BAC, dar asta ca idee. Eu sunt studenta la farmacie, facem o groaza de chimii, semestrul tare cu fost 4 chimii diferite și am dat BAC-ul la noi și a fost foarte ok, chiar lejer. Părerea mea e că nu merita.

| Losnams explică (pentru WhiteLife):

Si dintre fizică, bio si info ce ai zice sa aleg?

| WhiteLife a răspuns (pentru Losnams):

Biologie vegetala (9-10) e de departe cea mai ușoară. Am avut colegi din liceu (mate-info intensiv info) care au mers la politehnica Timișoara pe automatica sau electrice și am dat BAC-ul din bio, doar pentru că aveam mai puțin și mai ușor de învățat happy