| Bogdanmanolachi a întrebat:

Ce părere aveți de bacul la informatica C++ pe profil mate-info? Ce materie intra? E greu de dat? Merita sa il dai?

11 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

Daca stii C++ e usor. Daca nu stii, e greu.
Destul de logic, nu?

| Ineys a răspuns:

Daca iti dai un pic interesul scoti o nota decenta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe mine m-au avertizat profesorii de la liceu sa nu dau la info. Din ce stii mai bine limbajul, din atat e mai rau deoarece profesorii care corecteaza sunt in cantitati mari mosi si babe cu idei invechite si care stiu de fapt C nu C++ si stai sa dai contestatii deoarece nu stie cadavrul mergator ce e ala String.

| AnastasiaK a răspuns (pentru anonim_4396):

Aici e pura presupunere, ca asa ai auzit tu...dar pana la scenarii d-astea, daca te uiti pe subiectele de bac, o sa vezi ca si cu cei mai exigenti/prosti/cum vrei tu corectori, tot iei un minim 8-9 daca stii materia. Cat despre restul, nu neg ca ar fi probleme la corectura (dar la toate materiile, nu doar la info), insa mult mai des se depuncteaza pentru ca e elevul prost decat pentru ca e profesorul/baremul.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AnastasiaK):

Am luat 10 la fizica si nu ma mai intereseaza sincer... Dar totusi pana si la celelalte materii au fost probleme cu profesorii cand am dat eu bacul, au facut flame mai ales la mate ca nu stiu ce nu scriseram noi si dupa prima contestatie pac! + intre 0.6 si 1.1 in plus la aproape toata lumea. Si la info de ce nu s-ar intampla? Exista profesori handi la toate materiile si nu ma mira nimic in tara asta de lumea a 3-a. Mai ales la info unde nu ai prea multe constrangeri pe foaia de examen si poti face teoretic cum vrei numa sa fie corect rezultatul si sanse foarte mici sa fie exact ca pe baremul ratatului de 90 de ani care-si tot da aere in clasa ca sunt toti niste prosti ca avem acum tastaturi de parca ne doare pe noi in fund de placutele lui perforate cu care a ramas in cap din anii 70.

| AnastasiaK a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai baremul nu e al aluia de 90 de ani, nici al aluia de 30. Toti primesc acelasi barem asa cum primesc si elevii aceleasi subiecte. De aia e bine ca elevul sa se uite si pe bareme cand face modele de bac si stie ce asteptari vor fi. Ti-am zis ca sunt de acord ca exista probleme de corectare, insa imi mentin parerea ca mult mai des sunt elevii prosti decat e corectarea proasta. Crede-ma ca am vazut, inclusiv la facultate, sa puna unul i++ in loc de ++i in program si dupa sa se supere pe profesor ca de ce a depunctat, ca tot incrementare e... Ma rog, la facultate se lucreaza mai mult in laborator si are ocazia prostul sa vada ca "tot incrementare e", dar nu mai iese deloc programul.

Apoi, si cu contestatiile e alta poveste...ca au fost ani in care au ajuns sa se accepte si variante care nu erau corecte doar pentru ca s-a facut mare tam-tam ca nu era clar enuntul sau mai stiu eu ce. Pe principiul "prosti, da' multi". In fine, adevarul e ca nu prea avem ce sa dezbatem pe tema asta, ca bacul e o mare prostie cap-coada, inclusiv subiecte, barem, corectura. Dar mi se pare urat sa discriminam, nu doar la info sunt probleme, zic eu...mie cea mai grava mi se pare situatia cu baremul la bio. happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru AnastasiaK):

Da, dar ala de 90 de ani nu stie sa inteleaga ce ai scris tu acolo daca ai diferit. Programele se pot face in o mie de moduri. Mai ales sintaxa. Acoladele la C si C++ tot exista un razboi online ca sa le pui fie pe propriul rand fie in continuarea la ce e mai sus, in ambele moduri merge, dar rahatii de 90 ani se ofenseaza de nu faci ca ei si trebuie contestatie ca sa iti compileze programul si sa-l puncteze corect. Si am zis mai sus, cum la restul materiilor sunt probleme, info nu este o exceptie, doar ca... se puncteaza predominant formula si rezultatul final, astea nu pot sa difere de la o persoana la alta, sunt batute in cuie de catre oameni de stiinta, filosofi. Iar profesorii de romana au o lista de cuvinte cheie si trebuie sa fie inculti sa nu puncteze de folosesti sinonim si sigur ii da direct afara la contestatii de se intampla. Info e ceva mai special si profesorul trebuie sa fie mai experimentat si la zi. Mai ales cu operatorii ternari, ei sunt inca din lansarea lui C in sintaxa, dar poate le suna ciudat "x = (conditie)? valoareAdevarata : valoareFalsa;" in loc de if(conditie) { x = valoareAdevarata; } else { x = valoareFalsa;} si acum iar cu acoladele pot fi si pe un singur rand nu conteaza.

| AnastasiaK a răspuns (pentru anonim_4396):

Acum o dam in SF. Realist vorbind, elevii de liceu abia stiu sa faca if-ul de bază (zic de bază pentru că pe ăla îl găsești in manuale, ăla se predă, etc). Nu găsești 5% din elevii care dau bacul la info care să știe formularea pe care ai scris-o tu. Iar din ăia care știu, o mare parte tot sunt mai tentați să scrie a doua varianta pentru ca la nivel de liceu aia e mai "familiara". Cat despre acolade, ma indoiesc sincer ca se depuncteaza la bac asa ceva, cand ai maxim 20 de linii de cod. Poti sa si uiti o acolada si s-ar putea sa scapi cu punctajul intreg daca restul e bine. Personal am dat bacul la info, majoritatea fostilor mei colegi la fel. Apoi la facultate am urmat tot mate-info si am cunoscut destui profi de info pe parcurs. De acord ca unii au fixatiile lor, dar indiferent de ele, cand e vorba de examen, ce e corect e corect si chiar daca se incrunta la cod cand corecteaza, nu depuncteaza aiurea. Depunctarile apar in cazurile de genul celui mentionat de mine in raspunsul anterior, cand elevul are impresia ca a scris el mai pe scurt acelasi lucru si de fapt, desi nu-si da seama, a scris cu totul altceva.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AnastasiaK):

Au poate tu ai facut informatica cum trebuie la acel liceu nu uita ca multi nu fac dar invata de pe net si sunt precizate toate scrierile pana si pe WellCode care e varza la partea de pregatire pentru bac dar iti dai seama la tutorialspoint daca prindem canale straine. Cum noi nu am facut fizica si am cautat profesor bun la pret (70 lei sedinta) si cu ce mi-a predat am luat 10. Ca nah, de indata ce vrei, se gasesc mereu solutii. Si nu-s SF, pentru redactarea lucrarii la bac trebuie sa ne folosim de ele sa nu se chinuie profesorul sa dea o mie de pagini ca au dat astia in subiect ceva ce necesita if else si copilul de liceu, vorba ta, nu stie decat scrierea normala si umple 2 pagini in loc de 5 randuri... Eu ma ocupasem la un moment dat de code review-ing si daca la conditii simple nu foloseau ternary le dadeam 0 si la reformatare cu codul ala laughing Si da, din pacate, performanta e foarte joasa la toate materiile, nu numai la info, ca e mentalitatea de m-a bagat pe mine in depresso si anume "pai da la ce ne trebuie noua, scoala e pentru projti" si na. S-a aruncat cu rosii in mine in zona ca am facut cartierul de ras ca am ajuns student. asa tara.

| florin926481f a răspuns:

Unii zic ca e usor altii ca e greu, dupa mine e vreau si nu o sa dau bac ul la informatica pentru ca vreau o nota cat mai mare, probabil o sa il dau la biologie deoarece mi se pare mai usor si imi si place + ca o sa iau o nota mai mare.

| florin926481f a răspuns (pentru florin926481f):

"Dupa mine e greu****"