| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti de cei care dupa moarte se incinereaza?

19 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Nu SE incinereaza ci SUNT incinerati. Dar asta e alt subiect de discutie.
Mi se pare o chestie absolut civilizata, curata si, mai ales, o binemeritata tifla data popilor care ii jupoaie pe bietii amarati care au un deces in familie si aleg varianta inmormantarii.
In plus, chiar si pentru aia 2 mp de la cimitir trebuie sa platesti impozite si taxe. Asa, il pui frumos pe tata-mare intr-un borcan de ness sau intr-o sticla de Jack (depinde ce-i placea mai mult) si il ai tot timpul langa tine.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Fiecare cu convingerile sale, când este în viață!
Pa, pa.

| MMihai a răspuns:

Ce parere aveti de cei care dupa moarte se incinereaza?
= Morții nu se incinerează, cadavrele stau cuminți și nu fac nimic, îi duc la incinerat rudele!

| Catalion a răspuns:

Este un lucru normal. Este ceva mai ieftin decat ingroparea in pamant si este un lucru care exista de mii de ani, nu este ceva nou aparut. Oricine poate sa aleaga daca o sa fie ingropat sau incinerat. Tu crezi ca oamenii o sa fie mereu ingropati in pamant dupa ce mor? Aceasta planeta este mare, dar nu infinita. Ce o sa se intample? O sa se distruga pamanturile pentru culturi si contructii, ca sa se faca loc pentru cimitire? Curant nu o sa mai existe spatii pentru cimitire in Romania si nici altundeva in lume, iar daca o sa existe, o sa fie spatii mici mici de pamant, in zone indepartate si cu pret foarte mare. In China, Japonia si alte tari mari, nu mai exista si nici nu o sa mai existe spatii noi pentru cimitire, iar cele existente sunt prea aglomerate ca sa se mai ingrope cineva acolo. Chiar au fost distruse unele cimitire mari ca sa se faca loc pentru construcii de apartamente si pentru cultivare de cereale. Cand o sa murim noi, acesta generatie actuala, crezi ca o sa mai existe spatii unde sa fim ingopati? Chiar daca o sa mai existe niste spatii mici de pamant in niste zone indepartate, probabil o sa coste o avere. Incinerarea nu este un pacat sa stii.

| さいゆき a răspuns:

Mi se pare perfect normal. Curat si igienic fara prea multe prostii. De ce sa te ingroape in pamant si sa ocupe spatiu cand poate foarte bine sa te transforme in cenusa si sa faca familia ta ce vrea cu ea?
Eu una dupa moarte prefer sa fiu incinerata decat sa stiu ca ma mananca viermii in pamant.

| Nolkyz a răspuns:

Nu am nicio parere tongue e alegerea lor.

| NuAmGăsitNume a răspuns:

Sa trecem peste proasta exprimarelaughing
Pai nu cred ca e ceva rau.Adica daca sunt incinerati, cenusa este pastrata ca si amintire.Pare scarbos, stiu, dar cand vine vorba de familie sunt sentimente la mijloc.Acuma fiecare isi arata iubirea si dorul prin orice mod posibil.

| Dianaîşialegesoţulbazândusepetpu a răspuns:

Ma scuzati ca am gresit spunand ca ei se incinereaza.
Nu are cum avand in vedere ca ei sunt deja morti. laughing
Neaentia a fost de vina.

| ShowTim3 a răspuns:

Nuprea buna, dar sa ne gandim logic, tu mori, te ingroapa in cimintir te dine maxim 100 de ani si dupa te dezgroapa si te arunca la gunoi/incinereaza. Nu mai bine te incinereaza familia ta si te tine intr-o vaza? marog cred ca Biserica exclude complet acest lucru considerat pacat...

| ShowTim3 a răspuns:

Sa stiu ca il mananca viermi in pamant si dupa 25-50-100 de ani il arunca la gunoi? frate trupurile alea nu le tine pe viata acolo platesti cat vrea sa il tina ingropat 10-25-50-100 de ani cam asa se face si dupa il arunca la gunoi dupa ce l-au mancat ramele si gandacii? dupa cine il mai viziteaza? asa mai bine il incinerez si il bag intr-un recipient sa stiu ca acolo e si va fi si peste 1000 de ani si peste 2000000 nu doar 100! plus ca e eco ca la peste 100 de ani sicriu ala (daca e din lemn ) putrezeste si o sa il scoata aia cu rame in craniu mi se face scarba sa stiu ca taicamiu are rame in el!

| ShowTim3 a răspuns:

PS: Incinerarea e considerat pacat de biserica noastra (normal )... Biserica nu se imbina deloc cu stiinta, utilitatea, prezentul e ca si cand ai incerca sa bagi un cub cu aria de 10cm intr-un cerc cu aria de 5 cm.
straight faceCe naiba acum 1500 de ani existau dragoni care scuipa foc si lumea credea ca pamantul este plat si daca se duc prea mult pe mare o sa cada de pe pamant... big grin eu sunt un om "modern" care nuprea tine cont de aceste lucruri (desi sunt credincios, in felul meu ) nu suport unele lucruri care sunt considerate pacat si ma intreb de ce? ca sunt normale dar cand pui un comunist cu unul normal de cap sunt 100% opusi asa e si cu astawinking

| Dee0tzaA a răspuns:

Mi se pare o solutie mult mai buna decat ingroparea. Deja nu mai e loc in cimitire la cati morti sunt( Dumnezeu sa-i ierte, nu o zic cu rautate). Mai bine sa tii cenusa intr-o vaza sau borcan, decat sa investesti atatia bani intr-un mormant, sa ai tot timpul grija florilor sa platesti taxe peste taxe si asa mai departe. Parerea mea, mai importanta amintirea persoanei care nu mai este si cum te-ai purtat cu ea in timp ce a trait. Oricum ca are un mormant frumos si scump.sau doar o cruce saracacioasa la cap.tot in pamant e, daca e incinerat.tot in pamant o sa ajunga o data si o data. Nu conteaza ce faci cu corpul lui dupa moarte, conteaza cum te-ai purat cu el in timpul vietii!

| Manole_7130 a răspuns:

Este bine de stiut, ca Aceasta metoda este una foarte avantajoasa din punct de vedere Financiar! Deoarece Metoda normala, sau mai Bine zis cea Traditionala, este una si mai costisitoare! In schimb cea a incinerarii, este una foarte simpla da facut, si care nu suporta costuri suplimentare, si mai ales pe Termen lung! De aceea unii Oameni prefera acest lucru! Mai este Bine de stiut ca unii Oameni mai adopta aceasta nu din cauza Costuriilor ci a normalitatii din punctul lor de vedere! Totusi Trebuie sa Recunoastem cu Totii ca Metoda Traditionala, este cea mai buna! Din foarte multe puncte de vedere! Un exemplu dat: Cum sa iti incinerezi Tatal? Nu ti-ar fi asa unpic Naspa? Nu mai bine este Ca dupa Moartea lui sa-i vizitezi locul unde este Intreg? Nu cel in care este pus intr-o urna cu murdaria lui in ea? Sa numai punem la Socoteala ca din Punct de vedere Religios este un Mare Pacat Inaintea lui Dumnezeu, Si un lucru Satanist!

| MegadetH666 a răspuns:

Cred ca e mult mai ECO.

| houyhnhnm a răspuns:

E un gest practic. Plus ca poate fi tinut in casa dupa aia, langa cutia cu cafea. Si atunci, in unele dimineti cu mahmureala, cu ochii semideschisi, iti faci cafeaua din urna cu cenusa. Si asa devii una cu cel ce nu mai e. Si din practic devine romantic cu valente gotice. Da, o parere buna am. Mi-as da foc si eu dupa ce mor. (Ii rog pe cei carora le-am servit replica "da poti sa-ti dai si acum" sa se abtina)

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Este decizia lor sau a familiei lor, sincer mi se pare o idee buna, nu se mai ocupa atata loc cu cimitire, si e o solutie mai igienica totusi. Mi se pare mai normal sa se arunce dupa aia cenusa undeva, intr-un loc frumos, intr-un loc care i-a placut persoanei decedate, sa pastrezi cenusa in casa mi se pare un pic cam macabru.

| chibiusa a răspuns:

Mi se rupe

| Monobrow a răspuns:

Phhhhh! lasa un miros urat in urma.

| Beatriiice a răspuns:

Este alegerea lor. Poate lor nu le place ca, corpurile lor să fie invadate de râme, viermi, gândaci şi altele... Sau să putrezească şi...Asta e alegerea lor. Nu îi privesc cu ochi răi.