| gabriellas a întrebat:

Ce parere aveti de francmasonerie? E o amenintare sau este o organizatie filantropica?

Răspuns Câştigător
mira
| mira a răspuns:

La ora actuala francmasoneria si-a pierdut putera de a influenta major mersul lumii.La noi aproape ca este o forma fara fond. Mira

4 răspunsuri:
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Nu e doar o organizatie filantropica. Nu stiu in ce masura e o amentintare. Este o organizatie secreta, cu ritualuri si loje... masonice. In Romania a fost o vorba, din cauza ca multi scriitori celebri erau francmasoni, "printre ei, Vasile Alecsandri, Nicolae Bălcescu, Alexandru Ioan Cuza, Ion Heliade-Rădulescu, Ion Ghica, Gheorghe Magheru, Mihail Kogălniceanu, Costache Negruzzi, C.A.Rosetti, Carol Davila, Spiru Haret... Cum se zicea odinioară la Bucureşti : "începi student, continui farmazon, devii savant sau ministru, şi termini călcat în picioare de mulţime sub formă de Bulevard". Într-adevăr multe din bulevardele din centrul oraşelor româneşti au numiri de francmasoni celebri."
Mai multe poti citi la adresa
http://ro.wikipedia.org/wiki/Francmasonerie
Mai este si o carte pe care ti-o recomand Francmasoneria - simboluri, secrete, semnificatie de autorul W. Kirk MacNulty. Poti s-o cauti la biblioteci, sau la adresa de mai jos:
http://www.librarie.net/......k-MacNulty
Parerea mea despre asta - francmasoneria a sustinut Revolutia franceza, a fost in spatele unor schimbari tumultoase. Membrii ei au fost oameni deosebiti, dar si mari afaceristi, care am impresia ca au decis progresul in ce directie doreau ei. Pana acum au fost si lucruri bune, este adevarat ca fac si actiuni caritabile... Spre exemplu dau burse la elevii foarte buni... Dar aici este o sabie cu doua taisuri - intotdeauna gruparea a atras oameni de valoare. Nu stiu ce sa-ti spun mai mult. Am citit argumente si pro si contra. Sunt curioasa ce spun si ceilalalti

| pep a răspuns:

Rapunsul la intrebarea dvs. se gaseste chiar in intrebare. Din cele citite, pare a fi o amenintare sub masca unei organizatii filantropice. Pe aceasta tematica, am putea discuta mult si tot la aceeasi concluzie vom putea ajunge.Pe curand si numai bine!
P. M.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai intrebi daca ii o amenintare? NORMAL ca ii oameni buni, Un singur presedinte al Stetelor Unite nu o fost francmason si a fost impuscat(Kennedy) ei conduc lumea... din ce cauza credeti ca ii criza?!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E o amenintare reala, si care prinde din ce in ce mai multa putere, trebuie sa trecem la fapte.