| ewfwefwe a întrebat:

Hei TPU

din cate stiu eu ezoterismul este legat de practici ce presupun... sa zicem,, magia,, si manipularea anumitor forte nevazute nu?
daca lucrurile astea nu sunt adevarate atunci de ce sunt ele practicate de catre francmasonerie a caror membrii sunt oameni influenti si foarte inteligenti?

organizatie care exista de sute de ani poate chiar mai veche de atat, care presupun ca cunoaste taine despre care omul de rand nici nu a auzit!
un mason mi-a zis o data ca in cele mai inalte ranguri ale masoneriei se practica ocultismul si ca masonii detin informatii date din generatie in generatie cu privire la istoria adevarata si alte cunostinte ezoterice pe care oamenii le considera fantezie si povesti cu zane! ce parere aveti?

1 răspuns:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Pentru ca toti avem nevoie de povesti si legende ca sa ne infrumusetam viata. Oamenii inteligenti mai mult decat cei mai putin inteligenti, fiindca ei au o imaginatie mai bogata