| 1234568807 a întrebat:

Ce parere aveti de persoanele care vorbesc cu dumneavoastra si dupa vorbesc cu tu? ori suntem politicosi ori nu mai suntem

5 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Poate o stat prin alte tari, unde asa se vorbeste, iar cand vine in RO isi mai aduce aminte si de cacaturile alea cu dvs si peste prajit.Normal se vorbeste cu tu, indifertrnt citi ani au cei 2, poate sa aiba si 80 de ani si celalalt 15, la fel te adresezi cu tu, nu cu dvs.

Expresiile astea sau ceor mai fi, is din vremuri cidn rtomanu era sluga, se milocea, se ploconea la oricine laughing de acolo romani au luat numa chestii naspa, sarut mina, care era folosit de cavaleri care sarutau mina unor printese sau ce mai erau alea, romanu a luatio si a facut-o forma de salut, care de fapt semana cu un fel de slugarnicie, de milogeala laughing

Eu asa cred ca este coresc sa te adresezi unei alte persoane, cu TU.

| Hyperion7 a răspuns:

Pai daca tu vrei sa ți se vorbească la per tu, nu e normal sa ți se adreseze cu tu?
Cat despre ceilalți, posibil din comoditate.Cred că nu te superi daca schimbă modul de exprimare, zic și eu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt prosti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se simt confortabil cu acea persoana probabil.

| SapLla a răspuns:

Aia e fiecare cum a fost crescut.Depinde totuși și diferența de vârstă de exemplu dacă ai 5-18 (toți ar trebui și adulții) normal este să vorbești cu dumneavoastră la persoanele în vârstă nu cu per tu.Asa dacă ești adult și vorbești cu un adult poate na vorbești prima oara cu dumneavoastră și după te obișnuiești cu pers și nu prea îți mai vine să vorbești,, politicos"