| Ode34 a întrebat:

Ce parere aveti de stiinte sociale?
E o idee buna sa merg la acest liceu avand in vedere ca am rezultate foarte bune. In stanga si-n dreapta aud pareri ca nu-i tomai cel mai stralucit profil.Mie-mi place geografia /romana/istoria si engleza. As fi interesata de toate materiile noi care se predau (psihologie,logica,sociologie, filozofie..etc).Nu m-as vedea la filo fiidnca nu-mi place latina,la stiintele-naturii m-as descurca,dar nu ma atrage biologia deloc si nici fizica asa mult,cu (,) chimia ma inteleg. Imi mai place si matematica, insa ma gandesc ca nu o sa prea fac materiile care-mi plac mie si pe care le invat cu placere. Care este parerea voastra? Intotdeauna despic firul in 4 si sunt adeseori confuza in legatura cu ce vreau sa fac pe viitor.As vrea sa iau 10 in examene (este posibil)! Ma mai gandeam ca daca iau 10 la mate,poate ma orientez spre matematica,dar daca dupa-mi pare rau sad
Accept opinii, pareri.Multe pareri! Putem face si-un dialog,sunt dispusa! Ofer si funda, insa nu va asteptati dupa doar cateva cuvinte aruncate acolo.

3 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

In functie de ceea ce doresti sa devii iti alegi profilul.

| RainmakerX a răspuns:

Hey!

Eu unul nu am nicio parere despre acest profil. Totul depinde de tine si de materiile la care excelezi.
Daca tie iti place atunci te duci! Nu iti decidem noi viitorul.

Toate profilele sunt bune atata timp cat iti plac si stii ce vrei sa faci in viitor cu ele.

Succes!

| RenameMe a răspuns:

Bună!
Anul trecut am absolvit liceul la care am frecventat profilul de ştiinţe sociale. Am ales acel profil pentru că îmi doream să devin psiholog într-o bună zi şi ştiam că materiile care le studiez mă vor ajuta oarecum. Pe parcurs mi-am schimbat orientarea şi am ajuns exact pe domeniu real.
Evident că nu poţi merge la IT după ce termini ştiinţe sociale pentru că nu ai o bază, dar poţi urma facultatea de drept, Academia de Poliţie, facultatea de sociologie sau multe alte opţiuni.
Despre profil îţi pot spune ce zicea o fostă profesoară, că "este un profil de cultură generală". Mie nu îmi pare rău că l-am ales, dar depinde de tine şi de ce îţi doreşti să urmezi după liceu.