| Ode34 a întrebat:

Ce parere aveti de stiinte sociale?
E o idee buna sa merg la acest liceu avand in vedere ca am rezultate foarte bune?
In stanga si-n dreapta aud pareri ca nu-i tomai cel mai stralucit profil.Mie-mi place geografia /romana/istoria si engleza. As fi interesata de toate materiile noi care se predau (psihologie,logica,sociologie, filozofie..etc).
Nu m-as vedea la filo fiidnca nu-mi place latina,la stiintele-naturii m-as descurca,dar nu ma atrage biologia deloc si nici fizica asa mult,cu (,) chimia ma inteleg. Imi mai place si matematica, insa ma gandesc ca nu o sa prea fac materiile care-mi plac mie si pe care le invat cu placere. Care este parerea voastra? Intotdeauna despic firul in 4 si sunt adeseori confuza in legatura cu ce vreau sa fac pe viitor.As vrea sa iau 10 in examene (este posibil)! Ma mai gandeam ca daca iau 10 la mate,poate ma orientez spre mate-informatica,dar daca dupa-mi pare rau? sad
Accept opinii, pareri.Multe pareri! Putem face si-un dialog,sunt dispusa! Ofer si funda, insa nu va asteptati dupa doar cateva cuvinte aruncate acolo.

7 răspunsuri:
| AC4S4 a răspuns:

Salut!
Eu as spune sa nu alegi stiinte sociale, adica daca vrei sa inveti engleza,o poti face usor acasa. Daca de exemplu vrei sa mergi la facultate pe un profil mai umanist (stiinte politice,jurnalism,drept...),du-te la stiinte sociale,aici dai teze la materiile de stiinte socio-umane, la filo nu. La mate-info aceste materii nu se fac amanuntit, nici istoria sau geografia, insa se fac. Dar la stiinte sociale la chimie, biologie, fizica de obicei profesorii dau conspecte ca sa se termine ora, matematica faci in toti cei 4 ani (la filologie doar in primii doi).
Eu zic sa mergi la mate-info/stiintele naturii, stiu oameni care au mers de la mate-info la facultatea de geografie,insa nu prea stiu care sa mearga de la st. sociale la medicina... Profilul real te pregateste mai bine.

Eu am fost la stiinte sociale,faceam istorie,logica, geografie, engleza, romana si biologie(profa era dura) destul de bine, dar in rest nu...

| AlexDFY a răspuns:

Clasa a 9-a e cam la fel peste tot, faci fizica, chimie, bio si astea, mici diferente la economic, mereu vei auzii pareri de rau/bine, dar sunt din perspectiva lor, cand va trebuii sa alegi liceul, vei avea multe variante, ar fi ok sa pui stiinte sociale, mai e timp sa te gadesti

| Ode34 explică (pentru AlexDFY):

Asta am sa fac..la ce profil esti?

| AlexDFY a răspuns (pentru Ode34):

Industrie alimentara, si eu voiam la sociale dar nu am avut medie, oricum mai bine ca am intrat aici

| gratargratar a răspuns:

Poti face orice, atata vreme cat iti place sa inveti. Daca te duci numai pentru note, te duci degeaba.

Ti-ai dat singura raspunsul. Daca sunt mai multe materii de la stiinte sociale care iti plac, fa stiinte sociale.
Matematica poti sa faci pe langa (de altfel la stiinte sociale se face matematica pana in clasa. X, din cate stiu).

| Wihox a răspuns:

Eu sunt la mate info si nu sunt un elev stralucit dar am timp de tot ce imi propun si de facut fata nu a fost problema niciodata pentru ca am avut medii de 7 si fara sa invat. Pe langa asta profilul mate-info iti deschide o gramada de posibilitati. Intr-adevar, este destul de strict la matematica si la informatica este mediu spre usor daca iti place un pic insa biologia chimia si fizica devin pe planul doi spre deloc adica nu o sa tocesti mai deloc (in principal profesorii ne lasa in pace pentru ca stiu ca nu avem treaba cu ele insa daca vrei un proil specific oricare profesor este mai mult ca dornic sa te ajute pe tine si o sa fie un mediu destul de restrans pentru ca nu multi sunt interesati si profesorii se simt ca predau degeaba). Am in clasa mea 4 colegi care vor sa dea la medicina deci in concluzie profesoara de chimie ne lasa in pace si cu ei face treaba, profesoara de biologie la fel.

Totusi parerea mea este inclestata de faptul ca eu am vazut doar bucata asta unde sunt eu si nimic altceva deci poti sa iei ce am scris eu acolo ca fiind argumentul pentru "De ce sa merg la mate-info". big grin

| AdrianPanaintescu a răspuns:

Dacă ești la mate-info poate vei regreta puțin că ai mai multe teme, dar nu e de speriat, fizica și Biologia nu scapi decât la filo...
Gândește-te poate îți place informatica este ceva ceia ce se caută și este plătit în românia big grin