| Olsen a întrebat:

Ce părere aveți despre cartea Eckhart Tolle? Dacă o citești îți poate schimba viata, percepția asupra vieții? Sa fii ancorat în prezent și sa nu mai trăiești în trecut?
Eckhart Tolle e gay? Ma poate ajuta dacă sufăr de depresie și anxietate aceasta carte?
O am de doi ani de zile și nu am citit-o.

Răspuns Câştigător
| 09Daniel20Botezan70Psihologie70Psihiatrie90 a răspuns:

winking Nu sunt în măsură să îmi dau cu părerea și nu am de unde să știu, big grin decât din surse sigure.

"No, Eckhart Tolle is not transgender or gay. He is straight as far as his sexual orientation is concerned. He has never been involved in any homosexual relationship. He was married to Kim Eng"winking Am găsit asta pe internet, deci se pare că nu și bine face.

Cartea mi-a prescris-o și recomandat-o profesoara de psihologie din liceu happy și psihologul meu personal big grin, care la rândul ei și ea a avut depresie. Pe toți ne ajută. Eu m-am afirmat aici, cred că cel mai mult cu noțiuni și idei extrase din cartea lui și reformulate, unele. big grin E o carte care salvează vieți. Și îi acord nota 10+ cu felicitări și cu pancardă, pentru cea mai bună carte împotriva suferinței și durerii emoționale, cauzate din inconștiență, prin identificarea cu mintea(sinele fals) în mod inconștient. big grin "Nu suntem tot una cu mintea noastră" (Puterea Prezentului) Alte idei ce îmi vin în minte acum pe moment dunt:"Nu mai creați durere în prezent! happy ", "Vindecați durerea, spulberați inconștiență, fără sa faceți nimic, pur și simplu existând și păstrând frecvența prezenței intense" happy Mai multe găsești în acest răspuns big grin

18 răspunsuri:
| 09Daniel20Botezan70Psihologie70Psihiatrie90 a răspuns:

Desigur! big grin Eu am ascultat-o Audio-book și mi-a schimbat viața și perspectiva. happy

| Olsen explică (pentru 09Daniel20Botezan70Psihologie70Psihiatrie90):

Eu o am pe scaun rolling on the floor de doi ani de când am cumpărat-o de la librărie nu am citit-o deloc rolling on the floor
De la el te-ai inspirat tu cu psihologia?

| Olsen explică (pentru 09Daniel20Botezan70Psihologie70Psihiatrie90):

Dar tu ce spui e gay eckhart asta?
Nu de aia nu am citit ca eu presupun ca e Homo ci ca ma simțisem rău de la depresie.
Mi am pus numele pe Facebook asa și un var a făcut mișto de mine rolling on the floor

| Olsen explică (pentru 09Daniel20Botezan70Psihologie70Psihiatrie90):

Înseamnă ești deștept dacă ai înțeles ce transmite el, și totodată ai și extras idei și ai reformulat. Poate scoți chiar tu o carte reformulata laughing nu e chiar foarte simplu sa o înțelegi, acest tip este extrem de inteligent. Deci ala e retardat dacă crede ca asta e gay, mai facea și mișto și el nu o citit în viata lui o carte.
De pe primul cont și eu m-am inspirat tot de la el! Am ajutat multe persoane cu depresie și anxietate, din păcate nu m-am putut ajuta pe mine însumi.
Se întâmplă de fel sa îmi ajut familia cu sfaturi medicale dar ei niciodată nu ma ajuta pe mine.

| 09Daniel20Botezan70Psihologie70Psihiatrie90 a răspuns (pentru Olsen):

De pe primul meu cont? happy Eu te-am ajutat? Serios? big grin

Ce sfaturi medicale? Ești psihiatru sau alt medic? big grin

| Olsen explică (pentru 09Daniel20Botezan70Psihologie70Psihiatrie90):

Nu man. Eu de pe primul cont am ajutat o sumedenie de persoane cu depresie și anxietate happy și eu tot de la el ma inspiram când ajutam userii. Sunt un fel de pseudo psihiatru da rolling on the floor
Cum crezi ca am controlat depresia atâția ani fără sa nu ajung la spitalul 9? Am studiat Psihiatria da, dar nu sunt medic psihiatru acreditat.

| 09Daniel20Botezan70Psihologie70Psihiatrie90 a răspuns (pentru Olsen):

Mai e activ, vechiul cont? Ce rank aveai, câte funde? laughing Am cautat în bara de noțiuni și nu am găsit. big grin

| Olsen explică (pentru 09Daniel20Botezan70Psihologie70Psihiatrie90):

Rank 100 și ceva nu mai știu. Aveam destule happy eu nu cerseam funde rolling on the floor am mai avut un cont cu 400 de funde și câteva răspunsuri apreciate de editori. L-am șters.
Nici asta nu e contul meu oficial laughing

| 09Daniel20Botezan70Psihologie70Psihiatrie90 a răspuns (pentru Olsen):

De ce l-ai șters? sad

| Olsen explică (pentru 09Daniel20Botezan70Psihologie70Psihiatrie90):

Pai viata mea nu depinde de TPU.
Contul asta e făcut la mișto, adică l-am făcut sa cer soluții pentru a ma sinucide, ca contul oficial e suspendat.

| InYourPants a răspuns (pentru Olsen):

Care e contul oficial? ilikebounty? conversefake? simplebutoriginal? ai 100 de conturi

| 09Daniel20Botezan70Psihologie70Psihiatrie90 a răspuns (pentru Olsen):

Pe perioadă nedeterminată? sad Cu ce ai greșit? sad

| Olsen explică (pentru 09Daniel20Botezan70Psihologie70Psihiatrie90):

Cont multiplu. Eu recunosc, dar unii se dau sfinți dar au chiar ei 100 de conturi. Mai ales userul inyourpants, ce nickname dezolant are, zici ca e scapat de la spitalul 9.
Sa ne spună el ce conturi o mai avut, vad ca se agita ca un nebun pe aici, face spume laughing

| 09Daniel20Botezan70Psihologie70Psihiatrie90 a răspuns (pentru Olsen):

winking Nu sunt în măsură să îmi dau cu părerea și nu am de unde să știu, big grin decât din surse sigure.

"No, Eckhart Tolle is not transgender or gay. He is straight as far as his sexual orientation is concerned. He has never been involved in any homosexual relationship. He was married to Kim Eng"winking Am găsit asta pe internet, deci se pare că nu și bine face.

Cartea mi-a prescris-o și recomandat-o profesoara de psihologie din liceu happy și psihologul meu personal big grin, care la rândul ei și ea a avut depresie. Pe toți ne ajută. Eu m-am afirmat aici, cred că cel mai mult cu noțiuni și idei extrase din cartea lui și reformulate, unele. big grin E o carte care salvează vieți. Și îi acord nota 10+ cu felicitări și cu pancardă, pentru cea mai bună carte împotriva suferinței și durerii emoționale, cauzate din inconștiență, prin identificarea cu mintea(sinele fals) în mod inconștient. big grin "Nu suntem tot una cu mintea noastră" (Puterea Prezentului) Alte idei ce îmi vin în minte acum pe moment dunt:"Nu mai creați durere în prezent! happy ", "Vindecați durerea, spulberați inconștiență, fără sa faceți nimic, pur și simplu existând și păstrând frecvența prezenței intense" happy Mai multe găsești în acest răspuns big grin

| Gligore2000 a răspuns:

Nu este suficient sa stii sa citesti ca sa intelegi ce scrie intr-o carte.

| Olsen explică (pentru Gligore2000):

Da, știu. Se numește analfabetism functional, eu am înțeles, dar nu m-am inspirat din cartea eckhart tolle ci de la un vlogger ce la copiat, un medic specialist mai exact. Cartea o înțeleg dacă o citesc dar lenea e mare. Adică nu e chiar lene, sunt răvășit din cauza depresiei, și din cauza faptului ca mi-o murit mama recent.

| Bluestar15 a răspuns:

Cartile lui sunt foarte slabe si reprezinta incercarea unui american de a prelua cliseele orientale (care oricum sunt slabe de tot, de asta le numim clisee). Ce spune Tolle e infirmat in multe moduri de psihologie si neurostiinta, asa incat nu ai pierdut nimic prin faptul ca nu ai citit-o. Legat de depresie si anxietate, merita o discutie mai pe larg, daca vrei da-mi un mesaj privat si discutam, intotdeauna depresia si anxietatea au cateva componente generale si anumite componente individuale, asa incat putem da si sfaturi de tip general, dar ele nu acopera problema decat partial. Toate cele bune!

| Bluestar15 a răspuns (pentru 09Daniel20Botezan70Psihologie70Psihiatrie90):

Dap, o forma de sincretism cat se poate de slab intre ceea ce el numeste "esenta tuturor religiilor" (ori asa ceva e fals, exista religii care au scop lumesc, religii care au scop legat de viata viitoare, religii care au scopuri legate de vesnicie etc.), idei mediocre despre "a trai prezentul" (well, si un drogat traieste prezentul), intelegeri despre om mai slabe decat cele ale presocraticilor (bunaoara, compara ideile despre interfata trup-suflet la Tolle vs Heraclit si Parmenide, te apuca rasul cand intelegi cat de slab e baiatul asta), plasari intr-o pseudospiritualitate orientala (nici budistii, nici hindusii, nici jainistii etc. n-ar fi de acord cu ce scrie el acolo, iese din toate canoanele clasice orientale) si se inscrie in linia clasica a new age-ului (o ciorba in care luam cate ceva din n spiritualitati - pe care desigur ca le mai intelege si prost - si speram sa iasa ceva maret, asta e ca si cum pui ciocolata si otet in ciorba si speri sa iasa un amstec bun). Pentru motivele astea (si multe altele, discutia e desigur una foarte lunga si complicata) nicio traditie culturala si nicio spiritualitate nu subscrie la ideile lui Tolle si a altora ca el (Osho si altii). Astia s-au prins de ceva simplu: daca vorbesti occidentalilor despre relaxare, trairea prezentului, cat de "minunat" e eul lor etc. etc. sunt suficient de dispusi sa plateasca bani sa cumpere cartile si sa vina la seminarii, asta e tot. A huge business. happy