| Iris_9206 a întrebat:

Ce parere aveti despre citatul acesta de Camil Petrescu: " Iubesti intai din mila, din indatorire, din duiosie, iubesti pentru ca stii ca asta il/o face fericit/a..."?

Răspuns Câştigător
April
| April a răspuns:

Camil Petrescu e un misogin iar spusele sale despre iubire sugereaza o atitudine aroganta fata de obiectul iubirii; poti usor observa acest lucru din citatul postat de tine:ceea ce el descrie cel mult se poate numi compasiune, dar nicicum iubire.In iubire oamenii sunt egali; nu e unul mai sus si altul mai jos, nu unul cerseste si celalalt ofera.Nu ne e mila de cel pe care il iubim; cel mult il compatimim.

1 răspuns:
| Rayyy a răspuns:

Foarte frumos spus. Chiar e un citat deosebit, in care ne regasim toti, caci majoritatea dintre noi au trecut macar o data prin asta.