| Chαяtreux a întrebat:

"Femeia nu inşală decât pe cel ce iubeşte, pe ceilalţi îi părăseşte pur şi simplu" -Camil Petrescu
Ce părere aveţi?

Răspuns Câştigător
| dasdsad a răspuns:

Parerea mea e o generalitate la ceea ce spune Camil Petrescu si anume ca omul nu stie ce a avut decat dupa ce pierde

| Chαяtreux explică (pentru dasdsad):

Foarte interesant ceea ce spui.

53 răspunsuri:
| Polaris a răspuns:

Și se mai și supără când îl înșeli. Porcuri.

| WR104 a răspuns:

Femeia iseala oricand pe oricine cu oricine, nu-i pasa.

| Chαяtreux explică (pentru WR104):

Şi bărbatul*

| WR104 a răspuns (pentru Chαяtreux):

Sigur ca da numai ca femeia intrece orice limita.

| Chαяtreux explică (pentru WR104):

Şi bărbatul*
Ambii inşală în egală măsură. Femeile pentru lucruri materiale sau atenţie, şi bărbaţii pentru fund şi ţâţe.

| WR104 a răspuns (pentru Chαяtreux):

Atunci pe barbat macar il inteleg, e greu sa rezisti instinctului in schimb la femeie este vorba de multa premeditare.
Femeia in general cauta sa fie fericita indiferent ce presupune acest lucru, ele vor totul chiar daca calca in picioare pe oricine si nu prea au principii.

| Chαяtreux explică (pentru WR104):

Păi şi bărbatul nu calcă în picioare? Eu cred că este vorba de premeditare şi la bărbaţi. Nu se întâmplă azi şi gata. Dacă mai apare şi mâine una nu refuză niciodată. deci, ambii inşală în egală măsură. :s

| WR104 a răspuns (pentru Chαяtreux):

Nu-i chiar asa, dar daca asta vrei sa crezi e problema ta.
Numai bine.

| Chαяtreux explică (pentru WR104):

Seară faină!

| minecraftlover2058375 a răspuns (pentru WR104):

De curiozitate, ai avut vreo iubita?

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

E foarte adevarata, oricat de paradoxala ar parea, pentru ca nu toti iubim la fel si din aceleasi motive!, etc. Iar el a fost casatorit de 2 ori si cred ca 2-a a fost din motiv de inselat! Tipul a fost un geniu, in felul lui, citeste si alte maxime de ale lui si ai sa vezi!

Bonus: http://www.youtube.com/watch?v=-lzCi2t_Saw

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Pentru ca cel iubit are o importanta deosebita.

| Chαяtreux explică (pentru BeyondTheDarkSun):

Păi şi de ce îl mai înşală? thinking

| BeyondTheDarkSun a răspuns (pentru Chαяtreux):

Ca s-a plictisit de el si e o curva, de aia.

| Chαяtreux explică (pentru BeyondTheDarkSun):

Aşa da laughing

| Gabica a răspuns:

Asta e din nevoia oamenilor,nu doar a femeilor,de a avea totul.
Iubesc o persoana, dar totusi sunt unele lucruri care ii lipsesc, pe carele poti gasi cu usurinta la altcineva, dar puse in fata unei alegeri, il vor alege mereu pe cel inselat si nu pe cel cu care a inselat.

| Delicacy a răspuns (pentru Gabica):

Ceea ce ai spus tu, îmi aduce aminte de un citat care e în contradicţie cu vorbele tale: "Dacă iubeşti doi bărbaţi în acelaşi timp, alege-l pe al doilea...
pentru că dacă l-ai fi iubit cu adevarat pe primul, nu te-ai fi îndrăgostit de al doilea!"

| Gabica a răspuns (pentru Delicacy):

Pai tocmai asta e ideea, nu il iubeste pe al doilea, iubeste acele calitati, dar ar iubi si detinatorul daca aceste ar fi primul.

| Chαяtreux explică (pentru Delicacy):

Cam aşa

| LolaLollita a răspuns:

Interesant, nu l-am mai auzit pana acum laughing

| Chαяtreux explică (pentru LolaLollita):

Mă gândeam prima dată că este scris de o femeie, căutând o scuză laughing

| Seby90 a răspuns:

Pai, daca nu iubeste ii este usor sa plece, opreste relatia si se duce cu urmatorul, dar daca iubeste si greseste stie sa se intoarca inapoi. Acum ramane intrebarea... cine o mai primeste?

| Chαяtreux explică (pentru Seby90):

Sau poate nu se desparte doar pentru că vrea să aibă şi o rezervă.

| Seby90 a răspuns (pentru Chαяtreux):

O femeie nu are nevoie de rezerva, 2 cuvinte frumoase si un decolteu mai adanc si are pe cine vrea cand vrea.
Bine aici excludem acele persoane care sunt incapabile sa se intretina.

| Chαяtreux explică (pentru Seby90):

Păi da dar poate se gândesc că folosindu-se de decolteu nu vor întâlni "un prost" care sa le iubeasca, ci doar unul care să le bage în pat. Zic thinking

| Seby90 a răspuns (pentru Chαяtreux):

Am inteles am sa descriu femeia in viziunea ta:

Femeia vrea un prost care sa le iubeasca, un prost care sa le dea bani si unu sa le f**a bine, nu?
Si daca se poate si unu care sa fie arhicunoscut.

Sper doar sa fie o intrebare de troll plictisit intre patru pereti.

| Chαяtreux explică (pentru Seby90):

Şi bărbatul vrea un corp frumos, şi minte cât mai puţină.

| Seby90 a răspuns (pentru Chαяtreux):

E ultimul lucru care l-as vrea.

| Chαяtreux explică (pentru Seby90):

Păi nici eu nu vreau ce ai spus tu mai sus, dar aici nu e vorba de noi, Zic la modul general

| Zenit313 a răspuns:

Intr-o relatie trebuie sa existe comunicare,intelegere,incredere si iubire.
Daca lipseste ceva,este doar o chestiune de timp pana cand relatia se strica si inceteaza.
Daca femeia inseala indiferent daca este sau nu intr-o relatie, atunci de ce isi mai pierde timpul cu relatii?
Acest lucru este valabil si la barbati, si ca de obicei, mereu exista exceptii.

Din cate stiu, doar baietii au voie sa incerce cat mai multe partenere daca nu sunt intr-o relatie.
Femeile nu au voie niciodatalaughing

Eu stiu ca femeia inseala doar atunci cand nu isi parasesc partenerul la timp. happy

| Chαяtreux explică (pentru Zenit313):

"femeia inseala doar atunci cand nu isi paraseste partenerul la timp" interesanta idee.

| Zenit313 a răspuns (pentru Chαяtreux):

Mai interesanta decat ideea care spune ca femeile sunt curve, dar intr-un mod mai delicat, mai subtil laughing

| Chαяtreux explică (pentru Zenit313):

Suna mai poetic

| Delicacy a răspuns:

Cred că este unul dintre cele mai aberante citate şi mă miră că vine tocmai din partea lui Camil Petrescu,căruia îi admiram scrierile.

O femeie nu înşală niciodată din iubire, asta să fie clar! Atât în ceea ce priveşte femeile, cât şi bărbaţii, înşelatul este consideart un act de egoism, practicat din curiozitate sau pur şi simplu din dorinţa de a avea ceva nou. Iubirea nu presupune egoism şi implicit nici practicarea acestui "sport".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce parere am? 99% dintre femei sunt curve, din cauza asta inseala. Le plac banii, bijuteriile, masinile scumpe, vila cu piscina. Mai sunt si femei care iubesc ****, de asta inseala.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sentimentul pentru un barbat cred ca este mult mai complex.Mai curand este un sentiment de injosire, de umilire, de care o femeie care spune ca iubeste ar trebui sa-si dea seama.Traducand,la modul primitiv, e cam ce simte masculul dominant cand femela se lasa penetrata de un venetic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Elucubraţie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Citatul face referire la o piesa de teatru a lui camil petrecu: act venetian. de aceea, ce ai citat trebuie discutat prin prisma personajelor, Alta si Pietro Gralla.

| GiAnca a răspuns:

Foarte frumos.Si foarte adevarat.

| mihaitaLGP a răspuns:

Tradarea e tradare indiferent de context.

| lolium a răspuns:

Daca iubesti sincer, nu inseli...

| SerafimHD a răspuns:

Era afemeiat nenea! Si napoleon avea astfel de citate! oricum e doar o perceptie!

| casablanca40 a răspuns:

Pe barbatul care il iubeste nu il poate parasi pentru a-si incepe o noua relatie, deci il insala. Erau alte vreumuri atunci, probabil nu atat de multe tarfulite ca acum.

| Chαяtreux explică (pentru casablanca40):

îi place să aibă rezervă.

| chazz a răspuns:

Pai.
cand inseli pe cineva o faci cu scopul ca persoana iubita sa fie geloasa, aceasta incercand sa fie mult mai bun/a cu persoana iubita.
Pana mea viata e prea complicata, parerea noastra este cea mai importanta.
Daca o persoana spune un anumit lucru nu trebuie sa fim de acord.
Numai bine!

| Xtal a răspuns:

Ne face curve! Ma scandalizez.

| Georg13 a răspuns:

Nu sunt de acord

| kitty_9669 a răspuns:

Interesant.

| djalexandrual a răspuns:

Interesant e foarte ciudat.

| STyL3z a răspuns:

Foarte adevarat, inseli doar iubitul, ir ceilalti pleaca