| marko666 a întrebat:

Ce parere aveti despre facultatea de drept de la Universitatea Nicolae Titulescu, invatamant la distanta. Intentionez sa aplic pentru anul asta insa m-ar interesa sa stiu care este reclama unei astfel de facultati la distanta, daca intr-adevar se merita sau nu. Vreau la ID pentru ca nu dispun de suficienti bani sa merg in Bucuresti sa stau si sa platesc chirie, mancare, si altele.
Pe de alta parte as avea oportunitatea sa imi gasesc de munca mai usor daca decid sa merg totusi in Bucuresti, sa urmez la zi facultatea. Ma-r interesa de asemnea daca la finalizarea studiilor ID pot sa aplic pentru un post in Magistratura, avand in vedere ca am absolvit ID si nu ZI.
Ar fi interesant sa aflu parerea unui student la ID la drept de acolo, insa primesc orice sfat binevenit.
Va multumesc, astept sugestiile voastre.

1 răspuns:
| alessia5158 a răspuns:

Ti-ai pus gand rau daca te-ai orientat catre drept! ---sute, poate mii, de licentiati in drept nu-si pot valorifica pregatirea din cauza sistemului ermetic pentru majoritatea si deschis pentru o mica minoritate( fie cu bani, fie cu rude in sistem sau, in rare cazuri, fie ca se dovedesc a fi exceptionali).

Facultatea poti s-o faci la ID, la IF, la stat sau la privat --- nu te opreste nimeni! Problema care trebuie sa ti-o pui este "ce fac dupa ". Mai reflecteaza, mai informeaza-te si apoi decide. Succes!