| Roxanabuiltforsin a întrebat:

Ce parere aveti despre Ingerii Lucifer?

Răspuns Câştigător
| Catalion a răspuns:

Se spune ca atunci cand Dumnezeu a creat oamenii, a adaunat toti ingerii din Rai si le-a spus ingerilor sa-i iubeasca pe oameni si sa-i slujeasca la fel cum ei il iubesc si il slujesc pe El. Ca sa dovedeasca sinceritatea lor, ingerii au ingenunchiat in fata oamenilor, dar Lucifer nu a vrut sa ingenuncheze si a spus ca oamenii sunt niste salbatici care mint, fura si se omoara intre ei. Ca nu merita ca cineva sa ingenuncheze in fata lor. Nu a vrut sa inteleaga potentialul oamenilor. A devenit invidios faptul ca Dumnezeu iubeste atat de mult oamenii si nu intelegea de ce merita ei atentia Lui. A reusit sa-i faca pe alti ingeri sa fie de acord cu el si a incercat sa-l dea jos pe Dumnezeu spunand ca daca cineva ca El iubeste niste fiinte care fac numai pacate, atunci nu merita sa fie conducatorul Raiului. Nu a reusit si a fost izgonit din Rai. De atunci Lucifer uraste omenirea si incearca sa-l raneasca pe Dumnezeu razbunandu-se pe oameni pentru izgonirea lui.

Am vazut un documentar despre religie la TV.

9 răspunsuri:
| dydy1 a răspuns:

Ingerii lui lucifer poate, nu stiu ce parere poate fi exprimata nu sunt nici pro, nici contra.

| FurniciCoapte a răspuns:

Ingerul Lucifer probabil sau ingerii lui Lucifer(adica demonii),oricum cum au mai zis si altii Lucifer este un inger decazut,prigonit mai bine zis, deoarece a avut cutezanta de a pune la indoiala cuvantul Lui Dumnezu, iar acum a primit numele de Satan.

| hax0r a răspuns:

Is de parere ca e doar unul

| SebySZ a răspuns:

Satanistii

| κλάους a răspuns:

Ingerii Lucifer? PE oamenii cand ii intrebi de fantome imediat iti rad in fata...mai ales de Ingerii lui Lucifer...scz pentru asta, dar nu m-am putut abtinehappy

| RoxieXoxo a răspuns:

Ingerii?laughing Lucifer este ingerul decazut.DOAR UN INGER.
Este fiul lui Dumnezeu la fel ca ceilalti. Insa el a fost invidios pe faptul ca Dumnezeu a creat oamenii si a trebuit ca toti ingerii sa le ingenuncheze in fata lor. El este asazisul "Satana"

| feroceboy4u a răspuns:

Sunt prietenii mei de bautura!

| AndreiK_2212 a răspuns:

Pai ideea e ca Lucifer era un inger, dar care pare-mi-se la tradat pe Dumnezeu. Asa ca el impreuna cu alti ingeri care s-au intors impotriva lui Dumnezeu au fost "exilati" din cer(sau ceva de genul) si au devenit Ingeri decazuti. Lucifer se spune ca era unul dintre cei mai buni ingeri. Lucifer/Satana/Dracul - unul si acelasi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Zic numai atat :
Mai bine Lucifer decat un D-zeu care isi bate joc de oameni!
Se intelege ca parerea mea despre el e mult mau buna decat ceea ce numesc crestinii binele absolut.
Par ciudata si cu idei tampite dupa parerea voastra stiu, dar nu`mi schimba mie nimeni ideile, asa ca nu mi`e rusine sa`mi recunosc teoriile.
Bafta`!