| TrecAnii a întrebat:

Ce părere aveți despre Dumnezeu, Satana, Isus, Lucifer?

26 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Că sunt personaje din basme (create în mare parte de minţi bolnave).

NOname
| NOname a răspuns:

Https://www.facebook.com/......665731526/

Răspuns utilizator avertizat
| Dorugar a răspuns:

In cadrul religiei crestine... o parere foarte rea, si asta din cauza ca este vorba de una si aceiasi persoana in mai multe ipostaze.
Imi sustin parerea prin faptul ca Isus este considerat Dumnezeu de catre crestini, in acelasi timp el este Potrivnicul (adica Satana) prin faptul ca i s-a impotrivit lui Dumnezeu desfiintandu-i Legea (numita VT) si tot el se lauda in Apoc 22: 16 ca numele lui este Lucifer, si intr-adevar el este slavit cu acest nume chiar in Catedrala Sf. Petru din Vatican asa cum poti vedea in acest filmulet:
https://www.youtube.com/watch?v=0IgdzyMNfjw

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am convingerea ca nu e treaba magarului de unde beau oile apa, deci nici nu e treaba ta, de unde-si lua moise berea.

| TrecAnii explică (pentru anonim_4396):

Ai dat dovadă de foarte multă inteligență, îți mulțumesc că existi straight face

| anonim_4396 a răspuns (pentru TrecAnii):

Multumesc ca ne permiteti sa traim si noi, pe langa voi astialaltii.si ca aveti grija noastra a crestinilor.nu ca am fi noi niste sfinti, dearte de asa ceva, marea majoritate, da macar ne vedem de oile noastre.

| TrecAnii explică (pentru anonim_4396):

Dacă îți vedeai de oile și țânțari tăi numai comentai la postarea asta, dacă te deranjează treci cu vedere și pa, da scuze că-ți zic tu chiar dai dovadă de prostie, în primul rând gramatica te bate rău, și în al doilea rând eu zic să-ți vezi de oala ta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru TrecAnii):

Puisor? pentru tine anii trec degeaba dupa cate vad, ai grija sa treaca cu folos, fiindca e trist sa ramai doar o umbra pe pamant.iar gramatichia nu te ajuta cum nu te ajuta prostia draguta, si-mi pare cu regret, ca nu stii ceti printre randuri.deci sanatate si virtute.

| TrecAnii explică (pentru anonim_4396):

De unde și până unde ai ajuns tu la concluzia că fac eu umbră degeaba pe pământ? Iar "gramaticha" nu trebuie să mă ajute, așa scriu eu, nu însesmnă că mă dau deștept, că nu sunt, Vroiam doar nește păreri, dar nu înțeleg de ce te-ai băgat tu în discuție dacă nu ești în stare să scrii o frază, și aia deviata de subiect! Vă rog eu încetați să mai fiți proști, nu îți place ce scriu păstrează ura sau prostia pentru tine și nu ne doveni nouă că ești, dacă știi un proverb nu înseamnă că ești înțelept!

| anonim_4396 a răspuns (pentru TrecAnii):

Salve batrane cu anii trecuti,afla ca eu sant trecut de trei sferturi,cat o fi ramas nu stiu, da ce stiu sigur e ca vei fi si tu ca mine in curand, eu oi mai fi ori nu, nu conteaza, dar tu te vei mai gandi oare la cele scrise-acum? no prea cred.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lucifer merita mai multa atentie.
Aducatorul de lumina, Steaua diminetii, Luceafarul etc.
In crestinism s-a creat ceva confuzie cu folosirea unor termeni.
Dar cine are urechi de auzit si ochi de vazut nu se lasa inselat de aparente.

| OmulDeStiinta1986 a răspuns:

Avand in vedere ca in acelasi timp si dumnezeu si lucifer ca personaje indeamna la crime... nu vad prea mare diferenta. dumnezeu a adus potopul... uite cati oameni a ucis dumnezeu si cati lucifer http://img0.joyreactor.com/pics/post/demotivation-posters-auto-279561.jpeg dumnezeu zice: "Daca un om merge cu o femeie maritata, daca merge cu nevasta aproapelui sau, omul acela si femeia aceea sa fie pedepsiti cu moartea." alte indemnari la crima din biblie le poti vedea aici http://alturl.com/sgkid deschide chiar biblia din casa si verifica faptul ca nu spun minciuni. "Cine va face vreo lucrare în ziua Sabatului va fi pedepsit cu moartea." biblia online: http://biblia.resursecrestine.ro/exodul/31

| Dorugar a răspuns (pentru OmulDeStiinta1986):

Asta cu ce a adus Dumnezeu... e tare de tot!

| Denly a răspuns:

Exista!

| Sean a răspuns:

Dupa cate stie "stiinta" mea, Dumnezeu ii tot una cu Iisus si Satana ii tot una cu Lucifer aka ingerul decazut.

Dumnezeu - Un punct de referinta pentru un om de a face bine stiind ca va fi rasplatit.
Satana - Un punct de referinta pentru om de a nu face rau stiind ca va fi pedepsit

| CodeLights a răspuns:

Eu nu am nici o părere fiindcă nu pot avea păreri despre ceva ce nu știu!
Nu pot avea păreri despre ceva fantasmagoric, ceva ce nimeni nu a văzut sau auzit!
Asta cu Dumnezeu ține mai mult de sinele fiecărui om, este ceva personal, ce ține de tine și de persoana ta dar și de felul cum îl percepi tu pe Dumnezeu!
Sunt tot felul de oameni pe planeta asta care îl percep pe Dumnezeu in sute de mii de moduri. Toți oamenii sunt diferiți, au găndire diferită!
Părerea mea este să te concentrezi mai mult pe Dumnezeu căci cu toate acestea cănd spui Dumnezeu te găndești la ceva pozitiv, la ceva bun, iar cănd te găndești la satana automat îti faci rău singur, căci acest cuvănt de sugestionează spre negativ, sau spre o găndire negativă!
Noi suntem un popor in care am fost invățați de mici că ce e bun vine de la Dumnezeu iar ce e rău vine de la diavol!
Baftă și sper că te-am ajutat căt de căt cu un răspuns căt mai simplist!
Dacă te pasionează acest domeniu poți merge la biblioteca din orașul in care stai și să cauți cărți legate de istoria religiilor, istoria poparelor, istoria cultelor de vrăjotorie, și tot ce este legat de acest domeniu, și îți spun sincer că vei găsi o grămadă de informație despre cum in secolul al 15 lea Carol al doilea a dat ordin să fie prinse toate vrăjotoarele care îl invocau pe lucifer și să fie băgate intr-un sac și aruncate în apă, plus multe altele!

| TrecAnii explică:

De ce credeți că ce scrie în Biblie este adevărata poveste sau măcar adevărat?

| Dorugar a răspuns (pentru TrecAnii):

Biblia este adevarata pentru ca ea este o CRONICA istorico-religioasa scrisa de rabinii apartinand poporului evreu care si-au consemnat in Biblie file din istoria lor nationala traita de-a lungul a multor sute de ani de poporul evreu. Si daca este o cronica istorica evident ca la sapaturile arheologice sunt scoase la iveala dovezi care sunt confirmate de scrierile din Biblie

| TrecAnii explică (pentru Dorugar):

Păreri personale, nu copy/ paste!

| Dorugar a răspuns (pentru TrecAnii):

Pai asta este parerea mea pesonala, si anume ca Isus, Dracu, Dumnezeu, Satana sau Lucifer sunt denumiri diferite date uneia si aceleiasi persoane. Iar faptul ca am dat linkuri inseamna ca nu bat campii ci imi sustin parea personala cu argumente.
Si daca nu crezi ca este parerea mea personala, te intreb, ai mai auzit pe cineva sa sustina ideea aceasta? Si mai ales sa o argumenteze cu dovezi din Biblie sau realitate?
Asa ca, astept funda pentru cel mai corect raspuns, si daca nu crezi ca este corect, cere si iti voi da multe argumente prin care iti dovedesc ca ceea ce spun este corect!

| TrecAnii explică (pentru Dorugar):

"in acelasi timp el este Potrivnicul (adica Satana) prin faptul ca i s-a impotrivit lui Dumnezeu" Spusele tale
Cum poate aceeaș persoană să se împotrivească însuși?

| Dorugar a răspuns (pentru TrecAnii):

Esti total ilogic, Isus a fost un amarat de dulgher care nu a fost in toata viata lui un Dumnezeu nici macar o milionime de secunda. asa ca despre ce vorbesti?
refera-te si tu la faptul ca el a desfintat Legea Veche numita in mod mincinos Vechiul Testament, pentru ca in realitate era Legea data de Dumnezeul Yahwe, si a inlocuit legea lui Dumnezeu cu o Lege Noua (Noul Testament) care este Legea Dumnezeului veacului acesta,( numit si Diavol sau Satana). Asa ca Isus s-a impotrivit prin cele mai sus scrise lui Yahwe si nu impotriva propriei sale persoane, de asta este numit si Potrivnicul

| TrecAnii explică (pentru Dorugar):

Frate nu te supăra da tu nu poți să te ții de subiect, ești nehotărât rău. odata spui că Isus a a desfințat legea veche care era creată de Dumnezeu, odată că isus este satana deoarece i s-a împotrivit lui Dumnezeu odata că Isus, Dumnezeu, Satana și Lucifer sunt aceeaș persoană ești total ilogic, te rog să numai continui discuția!

| Dorugar a răspuns (pentru TrecAnii):

Fayptul ca ti se pare ca as fi nelogic se datoreaza faptului ca eu sunt la un alt nivel de intelegere al problemelor religioase, asa ca ceea ce crezi tu ca este haos, este doar in capul celor care nu inteleg ca Isus Christos = Dumnezeul veacului acesta = Satana, adica Potrivnicu lui Dumnezeu adica = Lucifer, Si culmea este ca iti pot dovedi absolut tot ce sustin

| TrecAnii explică:

Biserica este un pretext pentru a face bani!
Biblia a fost o ficțiune și încă este care a fost scrisă de un nebun cel mai probabil! Și mulți au profitat de naivitatea oamenilor și au găsit benefici din asta! E total aiurea, uni din voi știți atât de multe încât vă contraziceți singuri. Complet aiurea