| Losnams a întrebat:

Ce parere aveti despre profilul chimie-biologie? Trebuie sa stii multa chimie ca sa te duci acolo? E mai bine ca la mate info?

9 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Nu trebuie sa stii multa chimie, o sa ai doar mai multe ore. Matematica e mai usoara ca la info ca e M2. Deci depinde ce intelegi prin "mai bine", daca te referi la "mai usor" atunci raspunsul e da.

| Cristinacrissstoica11 a răspuns (pentru RoCkKiD):

Ai terminat liceul bio chimie?

| sierra1 a răspuns:

Nu este asemenea profil la liceu. Asemănător este si se numeşte ŞTIINŢE ALE NATURII. Nu trebuie să fii doctor să supravieţuieşti acolo. Du-te liniştit!

| Sn4k3 a răspuns:

Depinde ce vrei sa faci dupa liceu si normal, ca la orice profil, trebuie sa te pricepi putin la materiile de baza.

| kar1GaNNN a răspuns:

Unde iti place tie acolo e mai bine. Chimia o înveți acolo dar minimul de cunoștiință trebuie sa il ai ca sa intri acolo.

| Victoria18 a răspuns:

Nu e nicaieri bine daca nu inveti.

| dfsugiopdfiudygh a răspuns:

Eu cred că e foarte bun profilul dacă te pricepi cât de cât și îți place. La mate-info în schimb, mi se pare mult mai greu. Atât la științe ale naturii, cât și la mate-info o să fie un chin dacă nu ai deloc o atracție față de materiile care ți se cer.

| IlieRg a răspuns:

Iti zic din experienta, cel putin la mine chimia s-a luat de la 0, mai ales ca nu are deloc legatura cu ce ai facut in generala. La fel la fizica si la bio, care-s principalele materii. Cine spune ca e usor aici s-o creada el, daca nu inveti degeaba, si intr-adevar, mate e mai usor ca la mate info, dar chimia si bio sunt mai grele, deci se compenseaza. Bafta daca vrei sa dai aici!

| Mariaaaa2018 a răspuns:

Buna! Si eu sunt la profilul stiinte ale naturii (intensiv germana) si sunt clasa a 9-a. E un profil frumos si foarte bun. Oricum, la stiinte ale naturii si mate info e cel mai greu. Greut, sa zic asa. Dar daca iti place atunci n-o sa ti se para asa greu. Eu de exemplu vreau la medicina si de aceea am ales stiinte, e cel mai potrivit profil. In clasa a 9-a sunt 2 ore de chimie pe saptamana, 2 de bio, 3 de fizica, 4/5 de mate, 4 de romana, una de info, 1 de tic, 1 de geogra, 1 de istorie, eu am 4 ore de germana pentru ca sunt intensiv germana. 2 de engleza si la celelalte cam tot cate o ora. Asta momentan, pentru ca din clasa a 10-a, a 11-a o sa se mai creasca numarul de ore la unele materii. Bineinteles, ca la chimie se va mai face si o recapitulare. Lectiile la chimie din clasa a 9-a se leaga de unele lucruri studiate in gimnaziu la chimie. De exemplu, probleme pe baza ecuatiilor chimice, concentratia procentuala, valentele s-a
. Dar sunt lucruri noi pe care o sa le inveti. Bafta!