| alexandradlr a întrebat:

Ce părere aveți despre regimul comunist al khmerilor roșii din Cambodgia, cu Pol Pot lider?

2 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ce părere să am cu atâtea milioane de morți pentru o idee utopică? Așa se întâmplă dacă lași dictatura, fie ea comunistă sau nu.

| chuckmanson a răspuns:

Probabil cea mai absurda dictatură din istorie. Puteai fi omorât dacă traiai la oraș, daca erai străin, daca erai profesor, daca erai educat, dacă purtai ochelari, dacă luai o pauza de la lucru și cam singurele meserii valabile erau de fermier și soldat.