| Trinitas a întrebat:

Ce parere aveti despre rolul religiei in educatia copiilor? Dar despre modelul scolilor catolice? Sunteti pro sau contra?

5 răspunsuri:
| Nousername a răspuns:

Eu sunt pro.Religia cred ca este importanta pentru copii,iar cat despre modelul scolilor catolice, nu am nicio parere.Religia este o materie buna in scolii si nu stiu de ce unii zic ca ar trebui scoasa. Orcum, fiecare cu parerea lor. Deci cum spuneam pro.happy
I say
Have a nice daywinking

| xJuliusx a răspuns:

Parerea mea este ca ar fi bine sa se scoata orele de religie si sa se puna in loc ore de "gramatica limbii romane".

| dani9354 a răspuns:

Consider ca religia este foarte importanta in viata unui copil, o sa-ti dau un exemplu:Unii părinţi îşi privesc copilul ca pe o păpuşă - îl hrănesc, îl adorm, îl mângâie, se joacă cu el şi au grijă de sănătatea lui. Aceste lucruri nu sunt suficiente. Gesturile de neascultare din partea copilului nu trebuie neglijate. Copilul trebuie să ştie că mama sau tata au dreptate întotdeauna şi ei trebuie să urmeze fără eztare ce îi ăndrumă aceştia. Cel mic ajunge, astfel, prin educaţie, să gândească că neascultarea sa îi supără pe părinţii săi. La rândul lor, părinţii trebuie să fie siguri că ceea ce au promis copilului va fi dus la îndeplinire. Astfel, se cultivă dorinţa căutării binelui puterea ascultării.
Despre scolile catolice nu vorbesc, in RO nu sunt de acord cu ele, intrucat suntem in tara ortodoxa majoritar si deci nu a-si vedea rolul scolii catolice!

| Trinitas explică:

@dany93, ce ai spus tu tine de educatia primita in familie si nu de religie. Fiecare cadru familial trebuie privit ca un caz izolat, intrucat exista si familii religioase, de exemplu, care nu au grija nici ca nevoile de baza ale copilului sa fie indeplinite.
Si in cazul scolilor catolice, ma refeream la faptul ca elevii din clasele primare fac chiar si 6 ore de religie pe saptamana, tot atatea cate ore de romana fac elevii de-a 5-a, si toate cursurile sunt tinute de maicute. Vroiam sa intreb daca sunteti de parere ca asa ceva chiar da roade, daca vi se pare mai ok decat modelul scolilor de la noi.

| Ade_8051 a răspuns:

Eu sunt pro! sunt la o asemea scoala sau mai bine zis liceu.la anul voi fi clasa a8a si din clasa intai am reusit sa imi schimb parerea despre tot ce tine de religie, adica in sensul bun. am invatat sa fiu mai buna cu cei din jur, sa-i apreciez pe oameni pentru ceea ce sunt nu pentru ceea ce nu sunt! mi-a fost de folos si cred ca si in continuare imi va fi! Deci sunt PRO!